Otevřeno: Po-Pá: 14:00-20:00 hodina

Založ si zájmový klub ZČ-KKH KHZS

Založ si zájmový klub ZČ-KKH KHZS

"Mít svůj zájmový klub dětí a mládeže ZČ-KKH KHZS, je zábava."

Kdo tvoří zájmový klub dětí a mládeže ZČ-KKH KHZS


Zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) tvoří skupina kluků a holek ve věku 7-15 let, kteří mají společné zájmy,  s touhou prožít chvíle plné vzruchu a napětí při hrách i soutěží, s touhou po dobrodružství a zdokonalení svých znalostí, dovedností a tělesné i duševní zdatnosti.

Má-li to však být skutečný zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) - znamená to nejen lásku k té činnosti, touhu po odbornosti, ale i všechno co k tomu patří: Jméno, kronika ( a odborné zápisy, ilustrace, fotografie), klubovna, vzdělávání, korespondence se stejnými nebo příbuznými i nepříbuznými obory, nadšení jiné navštívit o víkendu, případně o prázdninách, nu a do své specializace vkládat i kus všestrannosti např. zacvičit si nebo se vypravit do přírody. Umí to nejlepší pěvci, nejlepší hvězdáři a naprosto samozřejmě i ekologové, ale třeba i literáti .

-khzs-

Ilustrace znaku: Bečvář Jiř-ml.

Klubovní společenství při KHZS

1. KHZS sdružuje klubovní společenství (ZČ-KKH KHZS) s více typů činností a zájmů: Zájmové kluby ZČ-KKH KHZS KMP=Kluby Modré Planety. Náplň činnosti: Ochrana přírody, pořádání eko srazů, Eko olympiády, regionální, celostátní, mezinárodní.

ZČ-KKH KHZS PVK=Přírodovědecké kluby. Náplň činnosti: Přírodo-Vědecké Kluby budou zaměřeny pouze na ochranu přírody a přírodní vědy. ZČ-KKH KHZS HK=Hudební Kluby. Náplň činnosti: Hudba, koncerty, vystoupení. ZČ-KKH KHZS MK=Modelářské Kluby. Náplň činnosti: Tvorba papírových a plastových modelů. ZČ-KKH KHZS KDH=Kluby deskových Her. Náplň činnosti: Hraní deskových her v klubovnách, regionální, celostátní i mezinárodní turnaje. ZČ-KKH KHZS NK=Novinářské Kluby. Náplň činnost: Vydávání novin, žurnalistika.

SPORTOVNÍ KLUBY (ZČ-KKH KHZS)ZČ-KKH KHZS PAK=Paintballové kluby. Náplň činnosti: Bojové hry, mezinárodní, místní, okresní soutěže, soustředění. ZČ-KKH KHZS LAK=Lakrosové kluby. Náplň činnosti: Hra lakros, mezinárodní, regionální závody, tréninky a soustředění. ZČ-KKH KHZS VOK=Vodácké Kluby. Náplň činnosti: Sjíždění řek, závody mezinárodní, regionální i celostátní.

TÁBORNICKÉ, TURISTICKÉ A FOGLAROVSKÉ KLUBY


ZČ-KKH KHZS KLM=Kluby lesní Moudrosti. Náplň činnosti: Táboření, příroda, tábornické dovednosti, pořádání srazů a akcí, hry v klubovnách.
ZČ-KKH KHZS S.U.K=SUrvival Kluby. Kluby jsou určeny otrlejším klukům a holkám, kteří se chtějí naučit přežít v přírodě.
ZČ-KKH KHZS TK= Turistické Kluby. Kluby jsou určeny pro všechny kluky a holky, kteří mají rádi turistiku a vše kolem ní.
ZČ-KKH KHZS T.A.K= TrAmpské Kluby. Kluby jsou určeny pro všechny kluky a holky, kteří mají rádi trampováni.
ZČ-KKH KHZS I.N.K= Indiánské Kluby. Kluby jsou určeny pro všechny kluky a holky, kteří mají rádi indiány a žijí po jejich vzorů.

ZČ-KKH KHZS KŽK=Kluby Žlutého Kvítku. Náplň činnosti: Táboření, hry soutěže, sport, příroda.

-khzs-

Co dělají zájmové kluby ZČ-KKH KHZS ?

Schůzky

Každý ZČ-KKH KHZS, má jednou až dvakrát týdně schůzku ve klubovně. Program připravují zkušené vedoucí a jejich zástupci v jejich nepřítomnosti, které vyvažují pohybové hry a hry zaměřené na rozvoj nejrůznějších dovedností.


Výlety

Konají se nejčastěji v sobotu každý měsíc. Dívky a chlapci se vydávají někam za město, kde je kromě nedlouhého pěšího výletu čekají dobrodružné hry, poznávání přírody aj. Informace o srazu, návratu apod., se rodiče dozvídají z informačních letáčků, které dívky a chlapci dostávají na schůzkách nebo na webových stránkách. Sraz a návrat je většinou v klubovně nebo na předem smluveném místě. Všechny termíny výletů na celý rok jsou zapsány v ročním kalendáři, který se rozdává na začátku školního / klubovního roku.


Vícedenní výpravy


Konají se většinou v době školních prázdnin. Jsou to Podzimky (podzimní prázdniny na konci října - 4 dny), Pololetky (pololetní prázdniny na konci ledna - 3 dny), Velikonoce (4 dny), Vánoční výprava (polovina prosince - 2 dny) a TTT - tvrdý táborový trénink (červen - 2 dny). V druhé polovině července se koná dvoutýdenní tábor. Ubytování je zajištěno v nějaké ubytovně, místnosti, tělocvičně apod. A na táboře pod stanem.

Co čeká vaši dceru, syna v  zájmovém klubu (ZČ-KKH KHZS)

Jestliže se Vaše dcera rozhodne stát členkou, členem, obdrží Zápisník 13 Bobříků, (sešitek, do kterého se zapisují úspěchy v jednotlivých činnostech) a může si koupit kroj (jeho prodej Vám rády zprostředkujeme) a nášivky na něj (klubovní nášivky dostane od svého vedoucí). Během několika měsíců si pořídí veškeré potřebné vybavení pro klubovní život (spacák, karimatka, ešus,..) a po splnění Nováčkovské zkoušky. V dalších letech si může plnit různé zkoušky a pomalu postupovat ve své klubovní "kariéře" směrem vzhůru.


Co bude Vaše dcera, syn potřebovat
Vybavení na každou schůzku

deník - vázaný blok formátu A5 na psaní různých informací, úkolů, lepení diplomů apod. sešit - malý blok, ze kterého je možné vytrhnout papír na hru apod.

propiska nebo něco jiného na psaní, co se hned nezlomí či nevypíše

uzlovačka - 2m dlouhé speciální lanko o průměru asi 5 mm

šátek - nejlépe bavlněný, který neklouže, když se s ním při hře zavážou oči

Vybavení na jednodenní výlet

pevná obuv batoh na záda jídlo - doporučujeme jídlo syté a především dostatečné množství

pití - doporučujeme v plastové lahvi, ale hlavně dostatečné množství (alespoň 1,5 l)

věci na klubovní schůzku - deník, sešit, tužka, uzlovačka, šátek,

jízdenky nebo průkazka MHD pláštěnka vybavení dle pokynů - peníze na vlak apod.Vše je zabaleno v malém batohu na záda (se dvěma popruhy), nic se nenosí v ruce.Vybavení na vícedenní výpravu

věci na jednodenní výlet spací pytel (spacák) karimatka - podložka na spaní

oblečení dle počasí - v zimě teplé a na převlečení, nezapomenout na zvláštní spací oblečení

přezůvky toaletní potřeby - kartáček, pasta, ručník, mýdlo,...

jídlo dle pokynů
- většinou na první den

další vybavení dle pokynů
- např. ešus, lžíce,...

Věci na vícedenní výpravu balíme do velkého batohu na záda (ne do velké tašky a nic do ruky), bereme jen nejnutnější vybavení - s batohem se vždy jde kus cesty pěšky, takže každá věc navíc dítě tíží a unavuje.

Ilustrace: Aleš Mejzlík

Klubovní kroj

Všichni nosí klubovní (spolkový ) kroj. Tvoří jej košile hnědošedé barvy, oranžový šátek, píšťalka na červeno, bílo modré ozdobné šňůrce a krátké či dlouhé krojové kalhoty (přírodní barvy - nejlépe hnědá).

Dalším základním vybavením kroje pro nováčka je: domovenka s nápisem města, ve kterém zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) sídlí - našívá se na levý rukáv asi 2 cm od horního okraje, nášivka s logem a s celým nápisem KHZS.

Dále česká vlaječka s nápisem CZECH REPUBLIC.

Možná se vám bude zdát jednorázové pořízení kroje finančně náročnější, ale je to věc, která je potřebná pro život ZČ-KKH KHZS .

-khzs-

On-line KLUBOVNÍ HLÁŠENÍ O ČINNOSTI ZČ-KKH KHZS

On-line formulář se používá k hlášení činnosti ZČ-KKH KHZS.

-khzs-

POSLÁNÍ ZÁJMOVÝCH Klubů (ZČ-KKH KHZS)

Členové zájmových klubů (ZČ-KKH KHZS), se mají naučit poctivému kamarádství, snášenlivosti i smyslu pro odpovědnost. Společně vynalézají ušlechtilou zábavu, obohacují jejich vlastnosti a charakter. Snaží se být prospěšný a užiteční nejen svému okolí. Svojí činnost zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) rozvíjí na pravidelných týdenních akcí, ale i v běžném denním životě, doma a ve škole.

-khzs-


JAK SI VYTVOŘIT ZČ-KKH KHZS

Stačí, když se dáte dohromady s více kamarády, z města, vesnice či obce ve kterém žijete, kteří mají společné zájmy a vytvoříte si zájmový klub (ZČ-KKH KHZS), a rozhodnou se pro klubovní život. Je jedno, zda budete kolektivem kluků, děvčat, či obou dohromady. Až si zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) založíte, musíte si mezi sebou HLASOVÁNÍM zvolit svého vedoucího (nebo vedoucí).

Taky si musíte vymyslet název vašeho zájmového klubu. Měl by být co nejkratší a měl by se dát symbolicky vyjádřit na klubovní vlajce.

Poz: Nedávejte si však název KLUB RYCHLÉ ŠÍPY-je historicky chráněn.

-khzs-

JINÉ KLUBY

ZČ-KKH KHZS PK=Počítačové Kluby. Náplň činnosti: Tvorba webu, vzdělávací programy pro všechny, co se zajímají o počítače.


ZČ-KKH KHZS D.Z.K=Dívčí Zájmové Kluby. Náplň činnosti: Tábornictví, sport, počítače, hudba, tanec, výtvarná činnost, hry, soutěže.

ZČ-KKH KHZS ZRK-Zájmové Rybářské Kluby. Náplň činnosti: Rybaření.
ZČ-KKH KHZS K.L.P=Kluby Lidských práv. Náplň činnosti: Ochrana lidských práv, kampaně, akce, mezinárodni spolupráce.

ZČ-KKH KHZS G.C.K= GeoCaching Kluby. Činnost těchto klubů je zaměřena na turistiku a geocaching (hledání pokladů pomocí GPS, ukládaní keší).  ZČ-KKH KHZS SK=Skejťácké Kluby. Náplň: Skejtování, sport, hudba...

ZČ-KKH KHZS KZK=Křesťanské Zájmové kluby- Tyto kluby tvoří převážně křesťanská mládež, a jejich činnost se od těch ostatních moc neliší, dělají vše co ostatní kluby akorát ve svých klubech mají zavedené náboženství.

-khzs-

Rodinné zájmové kluby ZČ-KKH KHZS

Stává se, že dítě nemá zájem zapojit se do žádného zájmového klubu, a tak jsme zřídily rodinné zájmové kluby jejich činnost se od ostatních neliší. Akorát vše, co by dítě dělalo s kamarády, dělá s rodiči.

ZČ-KKH KHZS RZK=Rodinné Zájmové Kluby- Jde o zájmové rodinné kluby.

ZČ-KKH KHZS FČK=Foglarovy Čtenářské Kluby. Jde o klasické legendární Foglarovy kluby.

ZČ-KKH KHZS KAR=Kluby Arthura Ransomeho. Jsou zaměřeny na četbu knih spisovatele A.R., pořádají různá setkání, klubovní činnost.

ZČ-KKH KHZS KPP=Kluby První Pomoci. Jsou zaměřeny na první pomoc a zdravotnictví, záchranný systém.

ZČ-KKH KHZS KOZ=Kluby Ochránců Zvířat. Věnují se ochraně zvířat.

ZČ-KKH KHZS AK= Airsoftové Kluby. Jsou zaměřeny na pobyt v přírodě, airsoft, vojenství atd.

ZČ-KKH KHZS SPK=Speleogické Kluby. Jsou zaměřeny na prozkoumávání podzemních jeskyní atd.

ZČ-KKH KHZS VK=Výtvarné Kluby.

ZČ-KKH KHZS CHK-CHovatelské Kluby.

ZČ-KKH KHZS KKH=Kluby Klubovního Hnutí.

ZČ-KKH KHZS VK-Vontské Kluby.

ZČ-KKH KHZS SZK- Selesiánské Zájmové Kluby.

ZČ-KKH KHZS EZK- Evangelické Zájmové Kluby.

ZČ-KKH KHZS KAZK- Katolické Zájmové Kluby.

ZČ-KKH KHZS LEZK- Luteránsko Evangelické Zájmové Kluby.

ZČ-KKH KHZS ŘKZK- ŘeckoKatolické Zájmové Kluby.

ZČ-KKH KHZS KMS-Kluby Mladých Svišťů.

ZČ-KKH KHZS KMH-Kluby Mladých Hasičů.

ZČ-KKH KHZS LARK-LARP Kluby.

ZČ-KKH KHZS EKOK=EKOlogické Kluby. Jsou zaměřeny na ekologii, ochranu přírody.

ZČ-KKH KHZS DK-Divadelní Kluby. Jsou zaměřeny na hraní divadla.

ZČ-KKH KHZS LK-Loutkařské Kluby. Jsou zaměřeny na výrobu loutek, hraní loutkového divadla atd.

ZČ-KKH KHZS HOK-HOkejbalové Kluby. Jsou zaměřeny pouze na turnaje, a na tuto hru.

ZČ-KKH KHZS FZK- FLorballové Zájmové Kluby. Klubovní společenství je určeno pro všechny kluky a holky, co hrají florball

ZČ-KKH KHZS KND- Kluby Nadaných Dětí. Klubovní společenství je určeno pro všechny nadané děti v ČR a SR, kteří mají nějaké nadaní či talent

ZČ-KKH KHZS HKJ- Hokejové Kluby Junior. Klubovní společenství je určeno pro děti a mládež, kteří se zajímají o hokej, žijí pro něj a hrají ho...

ZČ-KKH KHZS FKJ- Fotbalové Kluby Junior. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří žijí fotbalem

ZČ-KKH KHZS CK- Cestovatelské kluby. Klubovní společenství je určeno pro všechny kluky a holky, kteří rádi cestují

ZČ-KKH KHZS PLK- PLavecké Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří mají rádi plavání

ZČ-KKH KHZS CYK- Cyklistické Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří mají rádi cyklistiku

ZČ-KKH KHZS OUK- Outdoorové Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří se zajímají o outdoorvé aktivity

ZČ-KKH KHZS SC- Space Club. Klubovní společenství je určeno pro fanoušky vesmíru

ZAK- Zálesácké Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří propadli táboření, přírodě.

ZČ-KKH KHZS HZK- Heraldické Zájmové Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky kteří se zajímají o heraldiku, erby, znaky...

ZČ-KKH KHZS ŠZK- Šermířské Zájmové Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří se zajímají o středověk, rytíře, šermování

ZČ-KKH KHZS SBZK- Sběratelské Zájmové Kluby. Klubovní společenství je určeno pro všechny kluky a holky kteří se zajímají o sběratelství a mají sběratelského ducha...

ZČ-KKH KHZS FIZK- Filatelistické Zájmové Kluby. Klubovní společenství je určeno pro kluky a holky, kteří se zabývají filatelií, sbíráním známek

ZČ-KKH KHZS NPK- NízkoPrahové Kluby. Klubovní společenství je určeno všem klukům a holkám, co se doma nudí a rádi vyvíjí klubovní činnost s kamarády v klubovně a dělají něco pro ně.

ZČ-KKH KHZS KETS-Kluby Ernesta Thompsona Setona. Klubovní společenství je určeno všem klukům a holkám, kteří mají v oblibě spisovatele Ernesta Thompsona Setona

ZČ-KKH KHZS KHP-Kluby Harryho Pottera. Klubovní společenství je určeno všem fanouškům legendárního čarodějného učně.

-khzs-

Ilustrace: J. Fischer

Legendární klub "Rychlé Šípy".

KLUBOVNÍ RADA VELITELU... Existuje-li ve vašem městě obci, vesnici, více klubů, tak se pokuste založit KLUBOVNÍ RADU VELITELU.

Rada by se měla scházet třeba jednou za čtrnáct dnů, na níž by se řešili různé problémy klubů, připravovali by se na ní větší akce, a podobně.

Taková rada klubů by pak mohla vystupovat třeba na městském úřadě ATD.

-khzs-

Klubovní hlášení ZČ-KKH KHZS

Jednou z nejcharakterističtějších věcí, které dělají zájmové kluby dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS), je pravidelné psaní klubovního hlášení o své činnosti. Tím se zájmové kluby dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS) liší od běžných part.

Hlášení obsahuje stručný popis činnosti zájmového klubu dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS), za dobu od předešlého klubovního hlášení, zprávu o plnění úkolu z dlouhodobé hry, atd. Každé klubovní hlášení můžete číslovat třeba

od nuly, psát datum, rok a měsíc, a ilustrovat jej. Tak se velice snadno poznalo, zda se některé hlášení nezatoulalo někde na poště a také je to celková aktivita zájmového klubu dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS), a jejich tradice.

ZČ-KKH KHZS mohou svá klubovní hlášení posílat jak poštou, tak i přes on-line formulář do kterých mohou přidávat fota z činnosti a klubovní hlášení zasílat i přes formát PDF.

-khzs-

Máme založený zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) Co dál?

Založili jste si zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) a nevíte co dělat dál ? Zaregistrujte si svůj zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) na webových stránkách Klubovní Hnutí z.s. (Zapsaný Spolek) neziskový spolek pro rozvoj zájmových klubů dětí a mládeže v ČR.

Po obdržení přihlášky budete vyrozuměni o přijetí vašeho zájmového klubu ZČ-KKH KHZS.

-khzs-

Každý zaregistrovaný zájmový klub ZČ-KKH KHZS a jejich členové získají:

-klubovní legitimace

-zakládací listinu, registrační klubovní číslo

-klubovní odznaky

-tiskový servis, zpravodaj KHZS, časopis khzs

-ZČ-KKH KHZS se mohou: účastnit klubovních srazů, expedic, táborů, vzdělávacích programů,

-účastnit se KLŠ,

-podílet se na tvorbě časopisu

-vlastní www klubovní stránku na khzs.cz

-pozvánky na akce, srazy, burzy, výstavy, besedy,

-účastnit se všech aktivit KHZS,

-dělat pořadatele u sportovních, burzovních, výstavních a jiných aktivit

-khzs-

Pro ZČ-KKH KHZS

1. Klubovní Hnutí z.s., (Zapsaný Spolek) neziskový spolek pro rozvoj zájmových klubů dětí a mládeže v ČR, sdružuje dětské mikrokolektivy - zájmové kluby, kroužky, nízkoprahové kluby, pod jednotnou značkou: ZČ-KKH KHZS.

2. Zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) tvoří nejméně 3 členy (i více členů) od 6-17 let, přičemž žádný člen klubu nesmí být plnoletý. V případě, že zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) má ve svých řadách dospělého, je považován pouze za ''PATRONA KLUBU'' (ZČ-KKH KHZS).

Vedení ZČ-KKH KHZS
1. Vedoucí
2. Zástupce vedoucího
3. Pokladník
4. Zdravotník
5. Kronikář
6. Kreslíř
7. Fotograf
8. Grafik
9. Správce klubovních webových stránek
10. Tiskový mluvčí
11. Písař

-khzs-

1. Správou každého z nich pověřuje Vedení KHZS jednu osobu, "Guvernéra nebo Guvernérky".

2. Členové zájmového klubu ZČ-KKH KHZS nemusí být členy KHZS a nejsou povinni platit žádné poplatky. KHZS nenese jakoukoliv zodpovědnost za aktivity jednotlivých klubů ZČ-KKH KHZS. Jeden zájmový klub ZČ-KKH KHZS může být pouze v jednom klubovním společenství.

Guvernér nebo Guvernérka zájmových klubů ZČ-KKH KHZS se ve svém regionu o zájmové kluby ZČ-KKH KHZS stará, pořádá akce, regionální srazy, soutěže, má na starosti více jak 500 zájmových klubů (ZČ-KKH KHZS). musí mít zdravotnický kurz, čistý rejstřík, účastnit se pravidelně Klubovní Lesní školy a Klubovní Ekumenické Lesní školy. Komunikuje s vedením KHZS.

3. Zájmový klub (ZČ-KKH KHZS) vzniká doručením písemné přihlášky na adresu KHZS, obsahující název a typ klubu ZČ-KKH KHZS, dopisovatelskou adresu, jména, příjmení a data narození členů ZČ-KKH KHZS. (Nebo registrací na webových stránkách KHZS). Na založení ZČ-KKH KHZS není právní nárok a jeho založení může Guvernér nebo Guvernérka odmítnout.

4. Po založení nového klubu ZČ-KKH KHZS příslušný Guvernér nebo Guvernérka klubů:

a) přidělí klubovní číslo (např. 1211. ZČ-KKH KHZS Modrá Kotva-Praha);

b) vystaví zakládací listinu;

c) vystaví klubovní průkazky všech členů;

d) pravidelně zasílá jeden výtisk časopisu který KHZS vydává pro kluby.

5. Zájmový Klub (ZČ-KKH KHZS) je povinen psát pravidelná hlášení posílat fota z ( akcí, srazů, klubovních schůzek, výprav, táborů) o činnosti v přiměřeném rozsahu nejméně jedenáctkrát za šest měsíců. Hlášení jsou zasílána poštou na adresu KHZS.

6. Zájmový klub ZČ-KKH KHZS zaniká:

a) na vlastní žádost;

b) poklesne-li počet jeho členů na dva a méně;

c) nezašle-li po dobu šesti měsíců hlášení na adresu KHZS;

d) dosáhne-li alespoň jeden ze členů plnoletosti;

e) rozhodnutím představenstva KHZS (zpravidla za činnost odporující poslání

KHZS).

7. Zaniklý klub ZČ-KKH KHZS může být obnoven na základě písemné žádosti (hlášení), pominou-li

důvody v odst. 6.

8. Patron je přítelem zájmového klubu ZČ-KKH KHZS který jim pomáhá v jejich činnosti. Tj; Pomůže jim sehnat klubovnu, občas jim pomůže finančně atd.

9. Stovkař se stará o zájmové kluby ZČ-KKH KHZS ve svém městě, (má jich na starosti více jak 50 a dělí se do takzvaných STOVEK), kde zájmové kluby ZČ-KKH KHZS působí, pomáhá jim organizovat akce, sportovní turnaje, srazy, tábory, jedná za ně na patřičných úřadech, vydává stovkařský časopis, musí mít zdravotnický kurz, čistý rejstřík, účastnit se pravidelně Klubovní Lesní školy.

Klubovní Ekumenické Lesní školy a Instruktorské Klubovní Lesní Školy atd.

-khzs-

Základ ZČ-KKH KHZS je KLUBOVNA

Klubovna ZČ-KKH KHZS

Co je to klubovna ? Klubovna je propůjčená, nebo pronajatá místnost, ve které dřív byl třeba sklep, bývalá kancelář, nebo prádelna ve vašem baráku ve kterém bydlíte a kterou zrovna nikdo nepoužívá, nebo i prázdná garáž, altán na zahradě.

Po její získání by to byla pro ZČ-KKH KHZS velká výhoda. V takové vlastní klubovně by jste mohli mít: Klubovní nástěnky, stoly, židle, klubovní totem, klubovní vlajku, poličky s knihy, skříň do níž by jste si mohli dávat své sportovní a tábornické vybavení, kroniky, a jiné potřebné věci pro činnost ZČ-KKH KHZS.

Nemáte-li stále se svým zájmovým klubem ZČ-KKH KHZS, svou klubovnu, ve které by jste se mohli scházet, zkuste poprosit rodiče, zda by jste se mohli scházet ve vašem pokojíku, (než si seženete klubovnu), nebo poprosit starší patroni, guvernéři, aby vám ji pomohli sehnat, nebo se rovnou obraťte na krajské PS-KHZS či přímo KHZS, oni většinou své zázemí mají, a určitě vám prostor na klubovnu propůjčí a nechají vás v ní scházet.

-khzs-

KLUBOVNÍ SRAZY ZČ-KKH KHZS

Klubovní srazy patří k nejzábavnějším klubovním akcím.

Konají se během roku po celé České republice a účastní se jich zájmové kluby dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS) z různých měst, obcí, vesnic.

Na klubovních srazech se především hrají hry, soutěží se v různých disciplínách, zájmové kluby dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS),

předvádí ukázky ze své klubové činnosti, předvádí své kroniky, kroje, vlajky, zapisují se vzájemně do kronik, deníků, vyměňují si své zkušenosti a nápady.

Klubovní srazy dokáží zapálit pro další rok klubovní činnost i méně ty nejvlažnější členy zájmových klubů dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS).

O tom, kdy kde se nějaký klubovní sraz koná se dozvíte vždy z našeho kalendáře akcí KHZS na našich webových stránkách.

-khzs-

"KLUBOVNÍ STOVKA"

Do klubovní stovky se sdružují zájmové kluby dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS) jen tehdy, je-li v regionech ČR, nebo ve větších městech více jak "100" zájmových klubů dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS).

"Klubovní Stovky" může zřizovat jedině regionální nebo celostátní guvernér, (guvernérka).

Guvernér či guvernérka vybere schopného člověka z řad ZČ-KKH KHZS a určí jej regionálním stovkařem. Stovkař pak zastupuje ve všech náležitostech v nepřítomnosti guvernéra či guvernérky na poradách, jednáních, ve všech záležitostech. Jednotlivé "KLUBOVNÍ STOVKY" se značí takto: 0."KLUBOVNÍ STOVKA"-Kraj Vysočina.

Pokud je v kraji více jak 300 zájmových klubů dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS), může vzniknout více KLUBOVNÍCH STOVEK ve stejném kraji. Každá nová klubovní stovka dostává pořadové číslo jako zájmový klub dětí a mládeže (ZČ-KKH KHZS).

-khzs-

To pravé dobrodružství zažiješ jen s dobrou partou

KLUBOVNÍ FUNKCE V ZČ-KKH KHZS

POSLÁNÍ VEDOUCÍHO ZČ-KKH KHZS Ten především klub ZČ-KKH KHZS řídí, dbá na pořádek a dohlíží na docházku všech členů. Samozřejmě se snaží, aby se každému členu v klubu ZČ-KKH KHZS líbilo a aby v něm vládla spokojenost. Je rázný, nanejvýš spravedlivý, sám se nad nikoho nepovyšuje. Nebudete-li se v moci v klubu na něčem dohodnout, tak hlasujte ! Při rovnosti hlasů rozhodne hlas vedoucího, který se v tom případě počítá za hlasy dva.

POKLADNÍK KLUBU ZČ-KKH KHZS Se stará o klubovní pokladnu a vede pokladní knihu o stavu financí. Stará se o granty, fundraising, získává sponzory pro činnost klubu ZČ-KKH KHZS.

-khzs-

Zástupce vedoucího klubu ZČ-KKH KHZS - Zastupuje vedoucího klubu ZČ-KKH KHZS v jeho nepřítomnosti na klubovních schůzkách ZČ-KKH KHZS, připravuje a vede její program.

-khzs-

LISTINA ÚMLUVY ZČ-KKH KHZS Na vhodně ilustrovaný list papíru sepište nejdůležitější klubovní údaje: název klubu ZČ-KKH KHZS, datum jeho vzniku, jména a přezdívky všech členů. Připište větu o tom, že svému klubu ZČ-KKH KHZS za všech okolností zachováte věrnost a podepíšete se. Listinu zabalte do igelitového sáčku a vložte do lahve nebo plechovky a slavnostně zakopejte (nebo schovejte do skalní dutiny)na místě pro váš klub ZČ-KKH KHZS tak významném. Místo si pojmenujte (například: Strom úmluvy) a dobře si ho zapamatujte. Jen jednou za rok listinu vyhledejte a ověřte, zda je vše v pořádku.

-khzs-

KLUBOVNÍ VLAJKA ZČ-KKH KHZS Tvar vlajky může být čtvercovitého, trojúhelníkového či OBDELNÍKOVÉHO tvaru. Vnitřní obsah si musíte navrhnout sami. Z pravidla to je stylizovaný obrázek klubovního zvířete, rostliny, nebo stromu. Není-li mezi vámi dobrý kreslíř, poproste o návrh někoho jiného, třeba svojí maminku či sestru. Tvar symbolu lze zvýraznit černým obrysem nebo drobným doplňkem (například u ptáků a zvířat okem). Vlajka je oboustranná, na rubu i líci stejná. Hlava klubovního zvířete nebo ptáka směřuje vždy k žerdi. Dohodněte se, kdy a jak si klubovní vlajku ZČ-KKH KHZS zhotovíte . Vypracujte společně na schůzce i každý sám doma návrhy. Při výrobě mohou pomáhat i maminka, sestra či babička. Ale když si ji ušijete sami, bude mít pro vás větší cenu. Hotovou vlajku noste na všechny výpravy. Upevněte ji na rovnou žerď, dlouhou asi půldruhého metru-třeba na lístkovou hůl.

-khzs-

KLUBOVNÍ VÝVĚSNÍ SKŘÍŇKA ZČ-KKH KHZS Každý klub ZČ-KKH KHZS, může mít svou vývěsní skříňku. Radím vám však, abyste ji nevyvěšovali nikdy přímo na zdi. Vím, že by tam dlouho nevydržela a že by se vždy našel nějaký dobrodinec, který by ji rozbil nebo jednoduše ukradl. Mnohem lepší je poprosit vedoucího obchodu, zda by vám dovolil ve své vývěsní skříňce umístit vaše zprávy o vašem klubu ZČ-KKH KHZS. ( Pokud nějakou tu skříňku má). Tam by to bylo bezpečnější.

-khzs-

JAKÝ BY MĚLA MÍT OBSAH ? Nahoře skřínky by měl být název KLUBU ZČ-KKH KHZS a pod nápisem různé zprávy o činnosti, popisujte tam hry, které jste hráli, kreslete obrázky, vyvěsujte fotografie ze své činnosti, pište o významu a účelu vašeho KLUBU ZČ-KKH KHZS, co si vytkl za cíl ATD. Nikdy ale nepište o někom něco hanlivého, nikdy ve své skříňce nikoho nepomlouvejte !!!

Pište jen o dobrých činech a u nich pište jména. Do skříňky můžete umístit různá pochvalná uznání apod., získané diplomy za sportovní výkony, vítězství v nejrůznějších soutěžích, pochvalné dopisy. Obsah skříňky měňte nejméně jednou za 14 dnů, nejlepší je ale každý týden. Skříňka je tím zajímaná a přitažlivá, takže o ní kolemjdoucí chodci neztratí zájem.

-khzs-

VÝROČNÍ SCHŮZKA ZČ-KKH KHZS Měla by mít mimořádný program. V první polovině hrajete nějakou zajímavou, málo známou deskovou hru (ať každý přinese z domova). V druhé polovině skládejte z javorových nažek různé obrazce, cvičte na tom svou výtvarnou fantazii.

-khzs-

POHYBOVÉ PÍSNIČKY Jsou prima zpestřením schůzek. Nejen že si zazpíváme, ale zároveň si i zacvičíme a také se hodně zasmějeme.

-khzs-

DOCHVILNOST Je pro klub ZČ-KKH KHZS jednou z důležitých vlastností všech členů klubu ZČ-KKH KHZS. Kdo přijde pozdě, získá nejen méně bodů, ale většinou přijde i o nějakou úvodní hru. Kromě toho ale pozdním příchodem ruší a zkracuje čas schůzky ostatním. Pokuste se tento nešvar u vás v klubu ZČ-KKH KHZS vymýtit. Jistě netřeba připomínat, že rádce jde ostatním příkladem.

-khzs-

Silné ZČ-KKH KHZS

CHCETE ABY VÁŠ KLUB ZČ-KKH KHZS BYL DOSTATEČNĚ SILNÝ ??? Znáte to, že ? Některé kluby ZČ-KKH KHZS jsou prostě perfektní, jsou jako taková rodina, ve které jsou všichni za jednoho a jeden za všechny. A jsou zase kluby ZČ-KKH KHZS, ve kterých to ne a ne klapat. Je to takové nemastné-neslané, táhne se to jako žvýkačka a nejde to nikam dotáhnout. Až bychom si možná někdy postěžovali na zlý osud: Standa musí být v takovém nevydařeném klubu ZČ-KKH KHZS "Lenochdů", a Pavel, ten je u ZČ-KKH KHZS "Žraloků", a tam všechno klape a tiká jako ve švýcarském hodinářství !!! Bylo by to však od nás velmi nespravedlivé. Není to totiž vůbec vina osudu- to bychom mu ublížili. Chyba je jen a jen ve vás. Napravit ji-to je naštěstí velmi jednoduché. Nevěříte ? Stačí, když ve svém klubu zavedete následující pravidla a budete se divit, co to s vámi udělá !!! Zkuste to !!!

A tady jsou ta pravidla:

DŮVĚRA V klubu ZČ-KKH KHZS jsme všichni jako jedna rodina. Proto si tam často povíme i takové věci, které bychom nikomu jinému (ani doma !) za nic na světě neřekli. Ale jakmile by si o tom hned druhý den povídali všichni vrabci na střechách v celém městě, tak si každý rychle rozmyslí, jestli bude příště někomu věřit. Anebo když to, co nám přítel řekne, použijeme proti němu:,,Dobrý den." ,,Nic mi není." ,,Mám se dobře."-i když se většinou nemáme úplně dobře, ani se nám všechno nedaří-a přitom bychom rádi měli někoho, komu můžeme úplně důvěřovat a otevřít se !!! Staňte se důvěryhodnými ! O tom, co se říká na klubovní schůzce, mluvte zase jen na klubovní schůzce a ne jinde před jinými, a nikdy nic nezneužijte proti nikomu-a hned se začne všechno měnit ! Nic totiž nejde bez důvěry.

PRAVDA Říkejme vždy a všude pravdu. Právě proto, že mezi námi vládne důvěra, nemusíme se přetvařovat. Můžeme klidně a pravdivě říct: ,,Jsem smutný. ",,Nejradši bych plakal." A podobně. To není hanba !!! Největší řečí hrdinové Achilles, Odysseus či Herakles také často plakali-a právě proto byli velcí ! Byli to hrdinové a proto si na ně nemuseli hrát-například tím, že by zakrývali svůj smutek a bolest. Taková pravda se někdy nazývá i zranitelností: otevřít se před někým a přiznat i svoje slabosti. Nehrát si na supermana, ale být tím, čím jsem. Právě tato zranitelnost je základem přátelství, důvěry a nakonec i skutečné, ušlechtilé a přátelské lásky !!!

-khzs-

KRONIKÁŘ KLUBU ZČ-KKH KHZS Kroniku má na starosti kronikář klubu, ale psát a kreslit do ní může každý člen klubu ZČ-KKH KHZS. Některé kluby ZČ-KKH KHZS si píší kroniku na volné dvoj listy. Má to tu výhodu, že v případě, když se zápis nepovede, list se snadno vyndá (bez vytrhávání), nebo že je možné mezi listy vložit i diplomy ATD. Zápisy do kroniky provádějte vesele, barvitě, ne suše, "úředně," spolkařsky! Pište vtipně, výrazně a hlavně soustavně a hned po skončení podniku.

Patron klubu ZČ-KKH KHZS - Patron klubu ZČ-KKH KHZS je dospělý kamarád, který klubu ZČ-KKH KHZS pomáhá v těchto aktivitách: shánění klubovny, jednání na úřadech.

-khzs-

V KLUBU ZČ-KKH KHZS SI ZAVEĎTE

KLUBOVNÍ KRONIKA ZČ-KKH KHZS Je to kniha či silný sešit nejlépe nelinkovaný, do něhož zapisujte vše, co se v klubu udalo, kdy byla schůzka, jaký byl program a jiné klubovní záležitosti. Zaznamenávejte také vývoj vašeho klubu, kdo vystoupil, či přistoupil. Kronika má být věrným obrazem celé vaší klubovní činnosti a práce. Malujte a kreslete do ní obrázky, vlepujte do ní fotografie z vašich výprav a činnosti.

-khzs-

KLUBOVNÍ RAZÍTKO ZČ-KKH KHZS Nemusíte je sice mít, ale není na škodu. Naopak- prokáže velmi dobré služby. Můžete jim razítkovat dopisovat dopisy při meziklubovním setkání, ATD. Razítkem můžete orazítkovat různé diplomy a upomínkové lístečky za vítězství v bodování. Vedle těchto "služebních" účelů může razítko prokázat i další službu- zábavnou v podobě sbírky otisků klubovních razítek. Založte si takovou sbírku ! rozhodně to stojí za to. Vyměňujte si otisky mezi sebou navzájem. Ty pak vlepujte do alba (samozřejmě vlastnoručně vyrobeného), na barevné čtvrtky přírodního papíru nebo kroniky. A sbírají-li i členové klubu ZČ-KKH KHZS otisky razítek, mohou si je vlepovat do svého deníku. Razítko si můžete dát zhotovit u nějaké firmy, která razítka vyrábí. Na razítku by měl být název klubu ZČ-KKH KHZS, místo klubu ZČ-KKH KHZS, číslo, případně i znak klubu.

-khzs-

KLUBOVNÍ KROJ ZČ-KKH KHZS Tak jako šlechtici měli svoje erby, korouhve a praporce, mají kluby ZČ-KKH KHZS svůj znak, vlajku, tak jako rytíři měli zbroj, šat a péřové chocholy určitých barev, mají dnešní kluci a holky v klubech ZČ-KKH KHZS svůj kroj. Nošení kroje by mělo vyjadřovat hrdost na váš klub ZČ-KKH KHZS.

Nezapomeňte, že krojem na veřejnosti prokazujete svou příslušnost ke skupině lidí či hnutí a reprezentujete váš spolek svým jednáním a vystupováním na veřejnosti. Podle toho se budou dívat na váš klub. Můžete si zavést to, co uznáte za vhodné či dostupné.

Stejnou košili či šátek, čepici, krátké i zimní kalhoty, sportovní triko, nášivku se znakem klubu ZČ-KKH KHZS ( stejný i na vlajce ). Barvy základních částí kroje volte spíše přírodní. Nikdo nosí kroj stále. Někteří jej nosí jen při slavnostních příležitostech, jiní jen na výpravy a zvláště důležité schůzky či akce ve městě, aby si jej nezničili nebo aby jim nezevšedněl.

-khzs-

ZVLÁŠTNÍ PODNIK ZČ-KKH KHZS V pátek večer před sobotní výpravou vyzkoušejte, jak funguje klubovní svolávací štafeta. Vyhlaste poplach. Vedoucí pak změří na hodinkách, jak dlouho bude klubu ZČ-KKH KHZS trvat, než se sejde na stanoveném místě.

-khzs-

ČETBA Čteme si téměř na každé schůzce. Je jedno, jestli se jedná o souvislý román ( momentálně je to kniha Lusia a Lotka, kterou vřele doporučuji všem klubařům) nebo o výňatky z různých časopisů, bajky, pověsti. Po přečtení určitého celku je dobré nechat ostatní souvisle promluvit, zopakovat krátce děj, cvičí to bezvadně vyjadřovací schopnosti.

Také krátký závod naplněný otázkami o ději minulé kapitoly či příběhu není na škodu, posluchači se alespoň během čtení soustředí a nerozutíkají se jim myšlenky jinam. Ke čtení na pokračování můžeme vybrat téměř jakoukoliv knížku-je ale dobré si spočítat, jak dlouho ji chceme číst-zda po celý rok, jestli bude motivem táborové hry...

Jako knížky, jejichž děj i začátečníci zvládnou zároveň využít k nějaké činnosti či k etapám hry, můžeme doporučit například Záhadu hlavolamu nebo jakoukoli jinou knížku...

Při čtení je dobré vytvořit příjemnou atmosféru-například zhasnout elektronické světlo a rozsvítit svíčky. Když se posluchači ,,chytí," začnou vyžadovat čtení nejen na schůzkách, ale i na výpravách před spaním, při čekání na vlak a podobně.

-khzs-

KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA Kritizovat umíme všichni: ,, Ty jsi hlupák, co to děláš !? Copak ses zbláznil ?" Jenže taková kritika je destruktivní: nic nenapraví, jen toho druhého zraní. Rádi ji používají zbabělci, protože když druhého zraní, cítí se tak silnější... Skutečná kritika je ale konstruktivní, tedy taková, aby problém, který kritizujeme, vyřešila. Například, když vidíme, že si někdo neumí dobře sbalit batoh, tak místo:,,Ty jsi teda ale nemehlo !!! To si ani neumíš sbalit ?" Přijdeme k němu a řekneme mu: ,,Nějak ti to ještě nejde. Pojď, ukáži ti, jak to udělat !" a pomůžeme mu naučit se to. Lehké, že ? Ale dělá to zázraky !

NASLOUCHÁNÍ Neskákejte si do řeči. Strašně rádi mluvíme, ale málokdy nasloucháme. Ale napadlo vás někdy, že nové věci se učíme ne tehdy, když hovoříme, ale tehdy, když posloucháme ? Naučte se poslouchat: pozorně a celým srdcem ! A když promluvíte, vaše slovo bude moudré a bude mít nesmírnou váhu, protože bude vyplývat právě z toho hlubokého a pozorného naslouchání !!!

KÁZEŇ ZČ-KKH KHZS Možná to není problém vašeho klubu ZČ-KKH KHZS -mnozí vedoucí si na to ale často stěžují. K odstranění nekázně zkuste následující prostředky: Toho, kdo nejvíc ruší, si vezmi po schůzce stranou, a promluv s ním. Ať si představí, že by byl na tvém místě, řídil klubovku a někdo mu svým chováním vše mařil.

Nekřič a nevyčítej ale, spíš s ním mluv vlídně a připomeň, že jednou i on možná povede klub ZČ-KKH KHZS a budou ho trápit stejné věci jako dnes tebe. Pokud to nepomůže, zaveď ,,černou známku." Je to kolečko z černého tvrdého papíru, černá vlaječka apod. Kdo černou známku dostane, musí opustit tento klubovní podnik a smí přijít až příště. Používej ji ale výjimečně, ve vážných případech.

Samozřejmě členy klubu ZČ-KKH KHZS můžeš motivovat ke kázni i obráceně- třeba několika body navíc, nebo dávat nějaké klubovní razítko, kartičku nebo vlaječku ukázněným do klubovního zápisníku, případně na klubovní oznamovatel, aby bylo hned vidět, jak si kdo stojí.

Ukázněný člověk se ovládá, nekazí náladu ostatním, neskáče do řeči, neruší, přizpůsobí se přání většiny. Umí se bavit a smát, ale ví také, kdy přestat. Bez dobrovolné kázně by klubovní schůzky a výpravy nebyly vůbec možné.

-khzs-

ZDRAVOTNÍK KLUBU ZČ-KKH KHZS Se stará o klubovní lékárničku. Ovládá základní věci z první pomoci. Na výpravách, táborech, klubovních akcí dbá na to, aby se mu nic nestalo. Pravidelně pro členy KLUBU ZČ-KKH KHZS pořádá kurs první pomoci.

Webmaster klubu ZČ-KKH KHZS -Stará se o web klubu ZČ-KKH KHZS, doplňuje texty, fotky.

Kreslíř klubu ZČ-KKH KHZS -Ilustruje kroniku klubu ZČ-KKH KHZS, zpracovává propagační tiskoviny klubu.

Klubovní koordinátor akcí - řídí a připravuje akce s členy klubu ZČ-KKH KHZS pro místní děti a mládež.

-khzs-

LISTINA ÚMLUVY ZČ-KKH KHZS Na vhodně ilustrovaný list papíru sepište nejdůležitější klubovní údaje: název klubu ZČ-KKH KHZS, datum jeho vzniku, jména a přezdívky všech členů. Připište větu o tom, že svému klubu ZČ-KKH KHZS za všech okolností zachováte věrnost a podepíšete se. Listinu zabalte do igelitového sáčku a vložte do lahve nebo plechovky a slavnostně zakopejte (nebo schovejte do skalní dutiny)na místě pro váš klub ZČ-KKH KHZS tak významném. Místo si pojmenujte (například: Strom úmluvy) a dobře si ho zapamatujte. Jen jednou za rok listinu vyhledejte a ověřte, zda je vše v pořádku.

-khzs-

ZAVEĎTE SI V KLUBU ZČ-KKH KHZS BODOVÁNÍ Zpestřením klubovních schůzek ZČ-KKH KHZS je bodování jednotlivých členů. Bodovat můžete účast na schůzce (5 bodů) a na výpravě (8 bodů), dochvilnost (za každých 10 minut zpoždění 1 bod dolů), umístění v klubovních ZČ-KKH KHZS soutěží ( za 1 místo do klubovní kroniky). (1-3 body) sběr odpadových surovin ve prospěch klubovních financí (například za 20 kg papíru 10 bodů) ATD. Do bodování podle vlastní úvahy můžete zahrnout samozřejmě i další věci.

-khzs-

KLUBOVNÍ TRIČKA ZČ-KKH KHZS Přísloví "šaty dělají člověka" je v mnohém hluboce pravdivé. To, že se ztotožňujeme s klubovními ideály ZČ-KKH KHZS, musí být vidět především na našem jednání, nicméně první věc, podle které nás neznámý člověk přiřadí k zájmovému klubu ZČ-KKH KHZS, je kroj. Kroj, stejné oblečení lidí se stejnými postoji, neobyčejně posiluje pocit vzájemných vztahů. Jako velmi jednoduchý klubovní kroj ZČ-KKH KHZS může posloužit obyčejná bavlněná trička stejné barvy, s našitým znakem klubu ZČ-KKH KHZS na prsou a vyšitým klubovním heslem ZČ-KKH KHZS, názvem klubu ZČ-KKH KHZS, částí pokřiku či jménem nositele. Osobně přisuzuji klubovnímu kroji velký psychologický význam. Je symbolem přátelství úzké skupiny lidí a může se stát stimulem a povzbuzením pro méně aktivní klubaře při meziklubovních hrách, kdy se nositel trička stává pojednou reprezentantem. Připomeňme si, jak hrdí byli a jsou příslušníci různých elitních bojových skupin (COMANDOS) na některé výlučné součásti své výstroje.

-khzs-

KLUBOVNÍ VÍKENDOVÁ VYCHÁZKA ZČ-KKH KHZS Uspořádejte ji o víkendu, kdy není zrovna co dělat. Neměla by trvat déle než čtyři hodiny. Hlavní programové body: chůze terénem podle mapy. Sbírání přírodních plodů na výtvarné hry v klubovně. Pohybové hry na louce i v lese ( úpoly ve dvojicích). Naučit se rozeznávat aspoň jeden další strom i podle kůry. Všímat si charakteristického tvaru koruny dubů, kolem kterých klub ZČ-KKH KHZS půjde. Vykonat klubovní dobrý skutek-vyčistit kousek lesa od papírů, igelitů, plechovek, skel. Vzít sebou švihadla a čtvrt hodiny s nimi cvičit.

-khzs-


KRÁTKÉ BODOVACÍ ZÁVODY Na klubovní znalosti a praktické dovednosti můžeme vřele doporučit. Všichni si tak zopakují své vědomosti, a ti nejlepší mohou získat slušnou hromádku bodíků do celoměsíčního bodování.

-khzs-

CELOROČNÍ BODOVACÍ HRA ZČ-KKH KHZS Je vhodná pro mladší i pro starší- jen je třeba dát jí vhodný námět a legendu. Pro mladší mohou být hlavním motivem např. trpaslíci hledající poklad, princezna, která si navléká korálky klubaři jdoucí pěšky na tábor. Pro starší může být námětem exotická expedice, cesta kolem světa nebo děj dobrodružné knížky.

Nejjednodušší hrací plán je velká čtverečkovaná čtvrtka, nahoře a dole s nakreslenými motivy hry. Každému z klubu přiřadíme jeden sloupec a k němu i jednu barvu špendlíku nebo fixy. Za určitý počet bodů popojde každý o jeden čtvereček. Okénka můžeme vybarvovat, zapíchávat do nich špendlíky, malovat obrázky... Zvítězí samozřejmě ten, kdo se první dostane (nejraději v červnu) na konec papíru.

-khzs-

JE VÁS MÁLO ? Pracně připravený program se nedá realizovat, protože přišlo jen pár členů ? Pociťuješ zklamání a máš chuť schůzku rozpustit ? Má vůbec cenu něco připravovat a věnovat tomu tolik času ? Až na tebe přijdou tyhle černé myšlenky, nenech se deprimovat !!! Některé výpravy dopadnou lépe i v minimálním počtu a některé se nepovedou ani při účasti všech. Někdy zasáhnou nemoci, počasí a zákazy rodičů... ale ani malý počet by neměl vést ke zrušení akce. Naopak, snaž se, aby se podnik opravdu vydařil. Zajímavý program se mezi schopnými členy rozkřikne a další neúčast jim přijde líto...

ZAPOJ CELÝ KLUB ZČ-KKH KHZS Pamatuj-jako klub ZČ-KKH KHZS jste kruh, který nemá konec ani začátek. Klub ZČ-KKH KHZS, kde pracuje jen vedoucí, nebude ideální. Vedoucí mají především ostatním radit, usměrňovat, podceňovat, vlévat do nich nadšení... Teprve když dokážeš přimět každého člena, aby něčím k činnosti přispěl, stanete se dobrým klubem ZČ-KKH KHZS.

Kytarista může vést zpěv, tělocvikář závody, výtvarník kroniku, časopis, výtvarné hry. Vedoucí si usnadní práci, ale navíc klub ZČ-KKH KHZS stmelí snaha o společnou činnost. Jen tak lze vytvořit kouzlo ,,klubovního ducha." Zkus hned příště zatáhnou do příprav alespoň některé členy klubu ZČ-KKH KHZS, řekněte si, co kdo udělá, zařídí, přinese... Uvidíš, že se ti to osvědčí.

-khzs-

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA DO KLUBU ZČ-KKH KHZS Čas od času se přihodí téměř každému klubu ZČ-KKH KHZS, že se přihlásí nový člen, který by se chtěl stát jejím členem. A řádní KLUBAŘI stojí před otázkou, jak si ověřit, že nováčkův zájem není jen krátkodobý.

V takovém případě by se žadatel měl vždy podrobit 4 měsíční přijímací zkoušce, během níž mu členové klubu budou zadávat různé úkoly, učit ho zvyklostem klubu, zálesáckým praktikám a nováčka prověřovat, zda by jim byl dobrým kamarádem.

Po uplynutí zkušební doby se KLUBAŘI dohodnou o nováčkově "bytí či nebytí." Souhlasí-li většina s přijetím, stává se nováček řádným členem klubu ZČ-KKH KHZS.