Otevřeno: Po-Pá: 14:00-20:00 hodina

Zapomenuté heslo

Zadejte svůj e-mail a my Vám obratem zašleme instrukce pro nastavení nového hesla. Neznáte svůj e-mail? Kontaktujte nás!

Pravidla Žlutého Kvítku

1. Být dobrým přítelem všech, kdo o přátelství usilují. V přátelství být věrný a ohleduplný.

Přátelství se nedá koupit a není to věc pomíjivá. Mít dobrého přítele je výsada. Proto je důležité se o přátelství starat, pečovat o něj. Buď věrný svým kamarádům a oni se ti odvděčí. Zároveň buď kamarádem, na kterého je spolehnutí a který drží dané slovo. Chovej se ke svým kamarádům tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.

2. Vždy jednat čestně a poctivě, chovat se a mluvit slušně.

Poctivost a slušnost jsou hodnoty, které by měly být samozřejmé. Neznamená to jen, že nelžeš, nekradeš a dodržuješ zákony a další pravidla. Znamená to také, že hraješ fair-play a dokážeš přiznat svoji chybu sobě i ostatním. Nepoužívej sprostá a neslušná slova ani se nechovej zle.

6. Umět správně využít svůj volný čas. Být členem nějakého oddílu nebo kroužku, mít smysluplného koníčka… Získávat pro podobné aktivity další kamarády.

Pravidelně se, věnovat smysluplnému koníčku, chodit do kroužku nebo oddílu, umělecké školy, sportovat… to je to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat. Rozvineš tak svoje schopnosti, které se ti v budoucnu budou hodit. Pokud k podobným aktivitám přesvědčíš i svoje kamarády, uděláš skvělou věc – pomůžeš i jim. Sedět jen u virtuálních her nebo se jen bezcílně potulovat venku ti v ničem nepomůže.

Z Foglarovského světa

Legenda a historie

Leckterý ze čtenářů - příznivců spisovatele Jaroslava Foglara, tajemných křivolakých stínadelských uliček, plácků a zákoutí, dokáže zpaměti převyprávět historii žlutého kvítku. Toho kvítku, kterým Vontové zasypali rakev Roberta Komoura zemřelého na následky zranění v jedné z nesčetných vontských bitev. Z tohoto kvítku pak vznikl odznak všech Vontů - žlutý špendlík. Co symbolizuje, to se dovídáme nejobsáhleji v závěrečné kapitole Foglarova románu Stínadla se bouří.

-jb-

3. Být vždy ochotný a zdvořilý k lidem ve svém okolí. Ochotně každému poradit a pomoci.

Lidé ve tvém okolí si zaslouží tvoji úctu a někdy i pomoc. Když jsou mladší, tak proto, že neznají tolik, co ty a ty můžeš být jejich rádcem. Když jsou starší, tak proto, že mají větší zkušenosti, hodně toho dokázali a ty se od nich můžeš učit. Nikdo není dokonalý a pokud budeš pomáhat ostatním, dostane se ti pomoci, když ji sám budeš potřebovat.

Je jedno jestli se jedná o kamarády nebo cizí lidi. Když budeš v nouzi, jistě oceníš pomoc od kohokoli. Vzájemná zdvořilost nic nestojí, ale hodně pomůže.

7. Nekouřit, neužívat drogy a nepít alkohol. Žít zdravě a vyhýbat se návykovým látkám.

Existuje spousta lákadel, která při dlouhodobém užívání mohou zničit tvé zdraví. Pokud ovšem budeš žít zdravý život a nepodlehneš pokušení z krátkodobého povyražení, tvoje tělo to ocení. Budeš zdravější, silnější a vyhneš se tak velkým problémům v budoucnu.

4. Být prospěšný svému okolí a každý den vykonat něco dobrého.Umět také pracovat pro tým.

Tvůj životní prostor nekončí za dveřmi tvého domu nebo bytu. Také ulice, park, nebo třída jsou místa, kde žiješ. A tato místa potřebují aktivní lidi, aby se mohla rozvíjet. Každý den udělat jakoukoli maličkost, která pomůže tvému okolí, se může jevit jako zbytečná drobnost. Změnit celý svět není snadné, ale měnit k lepšímu sebe a své okolí, pomůže hned a nakonec může vést k velkým změnám.

Nezapomínej také, že sám nedokážeš všechno. Důležitá je proto týmová práce a vzájemná podpora.

5. Být ochráncem slabších. Bojovat proti zlu, nespravedlnosti a nepřehlížet násilí.

Svět kolem tebe není ideální pohádkové místo. Proto je potřeba stát na straně slabších. Když se někde děje nespravedlnost nebo je někomu ubližováno, pomoz. Vždy ale mysli i na svoji bezpečnost. Nemusíš se hned bezhlavě vrhat do nebezpečí. I přivolání dospělého může být pomoc.

Dodržuješ tato pravidla? Máš právo viditelně nosit odznak Žlutého kvítku. Při jejich porušování odznak schovej a připni si ho zase až budeš všech sedm pravidel dlouhodobě dodržovat.

-jb-

Ve Stínadlech, tajuplné městské čtvrti, panovaly mezi chlapci jednotlivých ulic ustavičně rozbroje a nepřátelství. Boje mezi nimi byly na denním pořádku, rány padaly vždy na obou stranách . Pojmy "přátelství", "čestnost" a "mír" byly většině tamních chlapců neznámy. Za jedné bitky, horší a ostřejší než všechny předchozí, vydal se Bert Komour, vedoucí jedné skupiny, k nepřátelské skupině, aby ji požádal o zastavení boje. Na cestě však byl zasažen kamenem do hlavy. Rána se znečistila a Bert za několik dní zemřel.

Chlapci ve Stínadlech rázem vystřízlivěli ze svého hněvu. Ustáli v bojích a ústy moudrého a šlechetného chlapce, Vojtěcha Vonta, prohlásili, že budou po věčné časy mezi sebou žít jen ve vzájemné úctě, přátelství a trvalém míru. Rakev Berta Komoura zasypali stínadelští chlapci žlutými kvítky, které rostly po celých Stínadlech. Aby jim připomínaly přísahu věčného míru mezi nimi připínali si je chlapci si i na klopy kabátů.

Toto je legenda o vzniku odznaku žlutého kvítku. V pozdějších dobách, kdy žluté kvítky již ve Stínadlech nebyly, začali Vontové nosit jako symbol špendlík se žlutou hlavičkou.

-jb-

Žlutý kvítek se však později přenesl z klop knižních hrdinů i na obleky živých chlapců a děvčat. To když Jaroslav Foglar, jako redaktor poválečného časopisu Vpřed, zavedl odznak žlutého kvítku pro všechny čtenáře tohoto, tehdy tak oblíbeného, týdeníku, kteří souhlasili se zněním zásad jeho nositelů. Bylo to 23. září 1947 – tedy před sedmapadesáti lety, kdy se chlapci a děvčata dočetli, co tento odznáček na obleku říká:

"Ten, kdo nosí Žlutý kvítek odmítá jakékoliv násilí, bezpráví, hrubost a nečestnost.
Je naplněn dobrou vůlí pomoc každému, kdo pomoci potřebuje a touhou po míru mezi jednotlivci i mezi celky".


Jaroslav Foglar