Vícedenní klubovní výprava

14.04.2017 13:49

Vícedenní klubovní výpravy mohou být s jedním i více přespáními. Spí se obvykle klubovnách na zemi, v přírodě ve stanu, na hradě … každopádně ve spacáku na vlastní karimatce či na složené dece. Počítejte tedy, že na výpravu s přespáním je třeba batoh o větším obsahu, kam se vejde nejen spacák a karimatka, ale i hygienické potřebydalší sada oblečení na převlečení – tedy na večer a na noc. Větší děti, navíc pomáhají s nošením potravin pro přípravu jídla pro všechny! V batohu je třeba tedy nechat místo i na část společných zásob. Protože na více dennních klubovních výpravách obvykle společně vaříme, je dobré nazapomenout na hrníček na čaj, ešus a příbor. Láhev na vodu je nezbytností i v případě vícedenní výpravy, stejně tak se hodí vzít si s sebou kapesníky a toaletní papír. Po večerní a noční život se hodí svítidlo, tedy baterka nebo čelovka.

Zvláštní pozornost věnujte obuvi. Děti bývají během klubovní výpravy celý den na nohou – pochod, hry, soutěže – je tedy nezbytné, aby měly dobré, vyšlapané boty (NE nové, nevyšlapané). Boty vždy naimpregnujte, nožky vydrží déle v suchu a pomůžete tím předejít nachlazení, plísním a puchýřům z vlhkých bot. Být den a více v mokrých botách netěší nikoho. Pokud je místem přespání klubovna či jiné ubytování, jsou vhodné nějaké přezůvky, aby v klubovnách a po chodbě (a na WC) neběhaly jen v ponožkách nebo punčocháčích. Pokud nocujeme v přírodě, na hradě či ve stanu, nahraďte bačkory náhradní obuví.

Pokud oblečení z prvního dne přes noc neuschne či je jinak nepoužitelné, nezbyde než se vracet domů ve večerní/nočním oblečení. Z tohoto důvodu nedávejte dětem na noc pyžama, ale volte všeobecně upotřebitelné oblečení, tedy tričko s dlouhým rukávem a tepláky/legíny.

Pokud jede na výpravu s přespáním někdo, kdo ještě není zkušeným, a ví, že mu s usínáním pomůže plyšáček, neváhejte ho přibalit s sebou … určitě nebude jediný!

A ještě něco: K večernímu ohni se vždy užije hudební nástroj. Máte ho? Umíte na něj hrát? Nenechte ho doma, s jeho nošením se všichni rádi vystřídáme!

Kromě toho doporučujeme, aby děti měly s sebou v případě mokrého počasí nějakou plastovou tašku nebo kus igelitu, na který by mohly sednout (na pařez či kámen) a přitom si nepromočily kalhoty.

-khzs-

Zpět