Silný zájmový klub (ZČ-KKH KHZS)

14.04.2017 14:40

CHCETE ABY VÁŠ KLUB BYL DOSTATEČNĚ SILNÝ ??? Znáte to, že ? Některé zájmové  kluby jsou prostě perfektní, jsou jako taková rodina, ve které jsou všichni za jednoho a jeden za všechny. A jsou zase kluby, ve kterých to ne a ne klapat. Je to takové nemastné-neslané, táhne se to jako žvýkačka a nejde to nikam dotáhnout. Až bychom si možná někdy postěžovali na zlý osud: já musím být v takovém nevydařeném klubu Tygrů a Pavel, ten je u Žraloků, a tam všechno klape a tiká jako ve švýcarském hodinářství !!! Bylo by to však od nás velmi nespravedlivé. Není to totiž vůbec vina osudu- to bychom mu ublížili. Chyba je jen a jen v nás. Napravit ji-to je naštěstí velmi jednoduché. Nevěříte ? Stačí, když ve svém klubu zavedete následující pravidla a budete se divit, co to s vámi udělá !!! Zkuste to !!!

A tady jsou ta pravidla:

DŮVĚRA V klubu jsme všichni jako jedna rodina. Proto si tam často povíme i takové věci, které bychom nikomu jinému (ani doma !) za nic na světě neřekli. Ale jakmile by si o tom hned druhý den povídali všichni vrabci na střechách v celém městě, tak si každý rychle rozmyslí, jestli bude příště někomu věřit. Anebo když to, co nám přítel řekne, použijeme proti němu:,,Dobrý den." ,,Nic mi není." ,,Mám se dobře."-i když se většinou nemáme úplně dobře, ani se nám všechno nedaří-a přitom bychom rádi měli někoho, komu můžeme úplně důvěřovat a otevřít se !!! Staňte se důvěryhodnými ! O tom, co se říká na klubovní schůzce, mluvte zase jen na klubovní schůzce a ne jinde před jinými, a nikdy nic nezneužijte proti nikomu-a hned se začne všechno měnit ! Nic totiž nejde bez důvěry.

PRAVDA Říkejme vždy a všude pravdu. Právě proto, že mezi námi vládne důvěra, nemusíme se přetvařovat. Můžeme klidně a pravdivě říct:,,Jsem smutný. ",,Nejradši bych plakal." A podobně. To není hanba !!! Největší řečí hrdinové Achilles, Odysseus či Herakles také často plakali-a právě proto byli velcí ! Byli to hrdinové a proto si na ně nemuseli hrát-například tím, že by zakrývali svůj smutek a bolest. Taková pravda se někdy nazývá i zranitelností: otevřít se před někým a přiznat i svoje slabosti. Nehrát si na supermana, ale být tím, čím jsem. Právě tato zranitelnost je základem přátelství, důvěry a nakonec i skutečné, ušlechtilé a přátelské lásky !!!

KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA Kritizovat umíme všichni: ,, Ty jsi hlupák, co to děláš !? Copak ses zbláznil ?" Jenže taková kritika je destruktivní: nic nenapraví, jen toho druhého zraní. Rádi ji používají zbabělci, protože když druhého zraní, cítí se tak silnější... Skutečná kritika je ale konstruktivní, tedy taková, aby problém, který kritizujeme, vyřešila. Například, když vidíme, že si někdo neumí dobře sbalit batoh, tak místo:,,Ty jsi teda ale nemehlo !!! To si ani neumíš sbalit ?" Přijdeme k němu a řekneme mu: ,,Nějak ti to ještě nejde. Pojď, ukáži ti, jak to udělat !" a pomůžeme mu naučit se to. Lehké, že ? Ale dělá to zázraky !

NASLOUCHÁNÍ Neskákejte si do řeči. Strašně rádi mluvíme, ale málokdy nasloucháme. Ale napadlo vás někdy, že nové věci se učíme ne tehdy, když hovoříme, ale tehdy, když posloucháme ? Naučte se poslouchat: pozorně a celým srdcem ! A když promluvíte, vaše slovo bude moudré a bude mít nesmírnou váhu, protože bude vyplývat právě z toho hlubokého a pozorného naslouchání !!!

NÁPADY A SPESTŘENÍ Jeden z našich klubů nám napsal, co dělají na svých pravidelných klubovních schůzkách a tak vám pár jejich námětů otiskujeme.

KÁZEŇ Možná to není problém vašeho klubu-mnozí vedoucí si na to ale často stěžují. K odstranění nekázně zkuste následující prostředky: Toho, kdo nejvíc ruší, si vezmi po schůzce stranou, a promluv s ním. Ať si představí, že by byl na tvém místě, řídil klubovku a někdo mu svým chováním vše mařil. Nekřič a nevyčítej ale, spíš s ním mluv vlídně a připomeň, že jednou i on možná povede klub a budou ho trápit stejné věci jako dnes tebe. Pokud to nepomůže, zaveď ,,černou známku." Je to kolečko z černého tvrdého papíru, černá vlaječka apod. Kdo černou známku dostane, musí opustit tento klubovní podnik a smí přijít až příště. Používej ji ale výjimečně, ve vážných případech. Samozřejmě členy klubu můžeš motivovat ke kázni i obráceně- třeba několika body navíc, nebo dávat nějaké klubovní razítko, kartičku nebo vlaječku ukázněným do klubovního zápisníku, případně na klubovní oznamovatel, aby bylo hned vidět, jak si kdo stojí. Ukázněný člověk se ovládá, nekazí náladu ostatním, neskáče do řeči, neruší, přizpůsobí se přání většiny. Umí se bavit a smát, ale ví také, kdy přestat. Bez dobrovolné kázně by klubovní schůzky a výpravy nebyly vůbec možné.

JE VÁS MÁLO ? Pracně připravený program se nedá realizovat, protože přišlo jen pár členů ? Pociťuješ zklamání a máš chuť schůzku rozpustit ? Má vůbec cenu něco připravovat a věnovat tomu tolik času ? Až na tebe přijdou tyhle černé myšlenky, nenech se deprimovat !!! Některé výpravy dopadnou lépe i v minimálním počtu a některé se nepovedou ani při účasti všech. Někdy zasáhnou nemoci, počasí a zákazy rodičů... ale ani malý počet by neměl vést ke zrušení akce. Naopak, snaž se, aby se podnik opravdu vydařil. Zajímavý program se mezi schopnými členy rozkřikne a další neúčast jim přijde líto...

ZAPOJ CELÝ KLUB Pamatuj-jako klub jste kruh, který nemá konec ani začátek. Klub, kde pracuje jen vedoucí, nebude ideální. Vedoucí mají především ostatním radit, usměrňovat, podceňovat, vlévat do nich nadšení... Teprve když dokážeš přimět každého člena, aby něčím k činnosti přispěl, stanete se dobrým klubem. Kytarista může vést zpěv, tělocvikář závody, výtvarník kroniku, časopis, výtvarné hry. Vedoucí si usnadní práci, ale navíc klub stmelí snaha o společnou činnost. Jen tak lze vytvořit kouzlo ,,klubovního ducha." Zkus hned příště zatáhnou do příprav alespoň některé členy klubu, řekněte si, co kdo udělá, zařídí, přinese... Uvidíš, že se ti to osvědčí.

-khzs-

Zpět