Příběhy dětských uprchlíků IV

23.09.2018 13:37

Po příletu na H. čekala prostituce

Na rozdíl od K. se šestnáctiletá H., jež byla také přijata do dětského centra, narodila v jedné etiopské vesnici. Rodiče nepoznala. Zemřeli, když byla malá. Od dětství žila u strýce, který však upřednostňoval své dvě děti a H. využíval k tvrdé fyzické práci. Aby ji přinutil k poslušnosti, fyzicky ji trestal.

Syn strýce před časem H. zprostředkoval cestu do Evropy za prací, kde si prý vydělá vlastní peníze a nebude muset nikoho poslouchat. Dovezl ji za kontaktním člověkem, který jí uhradil cestu. Doklady H. nikdy neměla v ruce s tím, že mu zaplatí, až dostane první mzdu. Když se po příjezdu do Česka dozvěděla, že by měla vydělávat prostitucí, rozhodla se utéct. To se jí podařilo.

H. nikdy nenavštěvovala žádnou školu. Hovoří pouze jedním z mnoha etiopských nářečí. Pro tlumočení bylo potřeba kontaktovat překladatelskou agenturu, která jako jedna z mála disponuje tlumočníkem do amharštiny.

S českým jazykem H. zatím bojuje. Ráda by však studovala. V Česku jí vadí jen chladnější klima, je jí tu zima. V dětském centru se kvůli jazykové bariéře cítila osaměle, nejistě. Tlumočník ji však bral každou neděli na vycházky po Praze, seznámil ji s několika lidmi ze zdejší etiopské komunity. Na to velmi dobře reagovala. V Praze by ráda zůstala, navštěvuje praktickou školu. O budoucnosti uvažuje tak, že by ji bavilo dělat kadeřnici a specializovat se na africké účesy.

-khzs-

Zpět