Příběhy dětských uprchlíků III

23.09.2018 13:35

Útěk před hnutím Aš-Šabáb

Například sedmnáctiletý K. byl do centra přijat po příletu na ruzyňské letiště. Neměl platné povolení k pobytu. Narodil se v Somálsku, otce mu zabila mina. Matka se znovu provdala. Druhý manžel však zemřel nedávno při jedné z přestřelek. K. zajali vojáci, viděl umírat nespočet lidí. Nyní se měl stát sám vojákem hnutí Aš-Šabáb napojeného na teroristickou síť Al-Káida a usilujícího o svržení prozápadní vlády. V Somálsku chce zavést islámské právo šaría.

Připomeňme, že letos v červnu si sebevražedný útok hnutí na hotel v centru somálské metropole Mogadišu vyžádal 31 lidských životů. Příslušníci skupiny Šabáb zaútočili zase 29. září na vojenskou základnu jihozápadně od Mogadiša a zabili 17 vojáků. Obavy K. z hnutí byly tudíž oprávněné.

I matka měla o K. strach, proto mu její movitější bratr pomohl dostat se do Evropy. V Somálsku ukončil K. základní školu a poté studoval střední školu. Chtěl by se stát lékařem. "Na výuku jazyků je šikovný a rychle si osvojuje základy češtiny." Vzhledem k tomu, že je muslim, má odlišný jídelníček i zvyky. Pravidelným rituálem je několikeré denní modlení. 

"Asi 99,9 procenta muslimů na celém světě je mírumilovných. Radikálové jsou hrozbou pro celý svět. Praktiky takzvaného Islámského státu a Al-Káidy jsou zaměřené primárně proti muslimům. V Česku se podle něj drtivá většina muslimů řídí a chce řídit českými zákony.

"Dítě – cizinec přichází do České republiky se svými kulturními a náboženskými specifiky. Podle Úmluvy o právech dítěte OSN, kterou jsme ratifikovali v roce 1991, má plné právo na respektování těchto specifik i rodného jazyka."

-khzs-

Zpět