Oliver Twist

15.10.2017 14:00

Oliver Twist je román anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall.

Román byl také mnohokrát zfilmován. Jednou z posledních byla verze režiséra Romana Polanského z roku 2005. Mezi nejlepší filmová zpracování Olivera Twista patří film z roku 1948, kdy ho zpracoval režisér David Lean. Populární byl ve své době též britský filmový muzikál z roku 1968 pod názvem Oliver!.

Děj knihy

Oliverovi při jeho narození v místním chudobinci/sirotčinci umírá matka, poněvadž není nikdo, kdo by se dítěte ujal, zůstává i nadále jeho „zajatcem“; jméno mu tehdy určila obec. Sirotek Oliver vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého a nelidského pana Bumbla, kde je všem na obtíž a bylo by lepší, kdyby raději umřel.

Děti v sirotčinci trpí podvýživou, a tak jednoho dne Oliver požádá o jídlo navíc, což nakonec vede k jeho vyhazovu ze sirotčince. Má ale štěstí, protože si jej k sobě jako učedníka vezme pan Sowerberry, který vlastní pohřební ústav. Oliver se panu Sowerberrymu velmi zamlouvá; bohužel vše narušuje Sowerberryho manželka, která naopak Olivera nenávidí a snaží se ho vypudit. Ale i bez přičinění manželky pana Sowerberryho se zde Oliverovi vůbec nelíbí a pokouší se o útěk. Ten se mu posléze přece jen podaří.

Oliver se útěkem od pana Sowerberryho dostává do Londýna, kde se připojí k bandě mladých zlodějíčků, kterou vede starý a prohnaný Žid Fagin. Ten zlodějíčkům poskytuje za protislužby přístřeší, jídlo a rady, jak koho okrást. Mezi zloději v bandě vyniká John Dawkins, kterému nikdo neřekne jinak než Ferina Lišák. Právě on se stane Oliverovým učitelem, alespoň pokud jde o krádeže. Nacházejí se tu i lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy, která Billa miluje a nedokáže kvůli němu opustit bandu starého Fagina. Zde Oliver nějakou dobu pobude; neřeší, co činí, ale hlavně že má střechu nad hlavou, jídlo a místo kam se k večeru vrátit.

Při jedné z krádeží je však Oliver náhle chycen za zločin, který nespáchal, a musí k soudu. Naštěstí ho před rozsudkem soudce zachrání dobrotivý starý pan Brownlow, který Oliverovi poskytne nový domov. I přesto pan Brownlow chce zjistit Oliverovu oddanost a posílá jej s knihami. Osud Oliverovi skutečně nepřeje a potkává svou starou bandu zlodějíčků od starého žida, jež jej unesou zpět; za žádnou cenu se totiž obětního beránka jako je Oliver nechtějí vzdát. Hlavně, když se v bandě nachází i Edward Leeford alias Monks. Jde o Oliverova nevlastního bratra, jehož prioritou je se Olivera zbavit, aby mohl dědit po Oliverově otci; jako nevlastní syn by v případě živého Olivera dostal pouze část, ba možná že vůbec nic. (Oliver pochopitelně nic z toho netuší.)

Oliverovi nezbývá, než se nechat unést proudem. Bohužel se stane, že při krádeži v domě Maylieových je vážně postřelen. Olivera tehdy potká další štěstí: paní Maylieová se postřeleného Olivera ujímá – alespoň do okamžiku, než se plně uzdraví. Stará se o něj její společnice Róza Maylieová, dívka, kterou paní Maylieová adoptovala.

Oliver šťastně žije u Maylieových, jenže to netuší, že se v chudobinci panu Bumbleovi svěří umírající žena, jak okradla Oliverovu matku o malý přívěsek, který dokazuje Oliverův původ a vazby na Monkse. Pan Bumble situace využije a prodá přívěsek Edwardu Leefordovi alias Monksovi. Ten jako první odhaluje pravdu, chopí se šance a přívěsku se ještě ten den zbavuje.

Mezitím se stává, že členka bandy zlodějíčků pana Fagina, Nancy, odhaluje pravý Oliverův původ, nechtěně vyslechne rozhovor starého žida s Monksem alias Edwardem Leefordem. Je zmatená a jaksi neví, co by měla dělat. Nakonec vyhledá člověka, který se o Olivera právě stará – Rózu Maylieovou a se vším se jí svěří. Bohužel, aby celý její příběh dával smysl, musí vysvětlit i okolnosti s tím vším spjaté, načež ji Róza nabízí, aby od bandy zlodějíčků pana Fagina odešla, odmítá (hlavně a možná jen kvůli Billovi Sikesovi). Za svou dobročinnost ale Nancy doplácí: Sikes se dozví, co vše prozradila a zabije ji; zhnusen svým činem utíká. Její tělo je pak nalezeno policií již mrtvé.

Oliver se v rozhovoru s Rózou Maylieovou dostává k tématu minulosti. Je odkázán zpět na Pana Brownlowa, jehož také navštíví. Zde se téměř šokovaný Oliver dozvídá, že jeho otec byl velice bohatý a po svém příteli Brownlowovi zanechal své peníze svým dvěma synům, jež mají být rozděleny polovinou pro oba.

Stává se tak, že dědictví je rozděleno a Monks alias Edward Leeford odjíždí do USA, kde peníze rychle utratí a zemře ve vězení. Fagin je dopaden a odsouzen k smrti oběšením. Manželé Bumblovi jsou zbaveni svého úředního místa, upadají do bídy a nouze a skončí jako obecní chovanci ve špitále, kterému dříve "vládli".

Následně se zjišťuje, že Róza Maylieová je sestra matky Olivera, tedy jeho teta; bere si za muže syna paní Maylieové, Harryho Mayliena. Zatímco Oliver je adoptován panem Brownlowen, který se i s Oliverem přestěhoval do blízkosti domu Maylieových.

Zde Oliver poprvé v životě dosahuje životního klidu, vyrovnanosti a pochopení.

-khzs-

Zpět