Mezinárodní den dětí

07.04.2018 15:24

A je to tady. Mezinárodní den dětí nevymizel z našich kalendářů ani letos. Svátek dětí, který se slaví v mnoha zemích světa je Mezinárodním dnem dětí a obvykle (ale ne všude) se slaví 1. června.

Historie tohoto svátku sahá do 50-tých let 20.století. V Čechách se poprvé Den dětí slavil v roce 1952. Myšlenka vymezit pro děti jejich den vznikla na Světové konferenci pro blaho dětí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženevě, ve Švýcarsku ještě v roce 1925. Na této konferenci zástupci 54 zemí schválili deklaraci, která se zabývala chudobou, dětskou prací, vzděláním a dalšími otázkami týkajícími se dětí na celém světě. Po konferenci několik vlád zavedlo ve svých zemích takový den, s cílem udělat dětem radost a zároveň poukázat na problémy týkající se dětí ve světě, na jejich práva a potřeby. Později v roce 1949 tuto myšlenku ve světě podpořili i Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů,  Světová federace demokratické mládeže. Není zcela jasné, proč byl vybrán právě 1. červen jako MDD. Nicméně toto datum je na světě nejoblíbenější, slaví se ve více než 21 zemích světa. Úplně poprvé ve světě byl Den dětí 1. června oslavován v San Francisku ve zmiňovaném roce 1925.

První stát, který zavedl Den dětí, byl v roce 1920 Turecko. V době, kdy Mustafa Kemal Atatürk byl zvolen prezidentem a věnoval dětem 23. duben jako jejich den pod mottem,, Děti dneška, vládnoucí zítřka ". Tato tradice se v Turecku zachovala dodnes jako symbol toho, že budoucnost patří v této zemi dětem. Každoročně se v Ankaře 23. dubna shromáždí děti z celéhoTurecka a na jeden jediný den v roce si vymění místo s poslanci v parlamentu. Volí si prezidenta a premiéra a vládnou celému Turecku.

Proč první červnový den? To nikdo přesně neví
Vlády ve více zemích na základě programu konference zavedli den dětí, aby jim udělali radost a poukázali na jejich problémy. Není zcela jasné, proč byl za svátek dětí zvolen 1. červen. Podle jedné z verzí v roce 1925 čínský generální konzul v americkém městě San Francisco shromáždil skupinu čínských sirotků a připravil jim svátek - Festival člunů - draků. Akce se konala právě 1. června.

MDD má i svou vlajku
Na zeleném podkladě symbolizujícím růst, harmonii, svěžest a plodnost, kolem znaku Země jsou figurky v podobě lidí červené, žluté, modré, bílé a černé barvy. Figurky znázorňují rozmanitost. Znak Země značí společný dům lidí.

Cíle svátku MDD

Cílem svátku je udělat dětem radost    ale také poukázat na problémy týkající se dětí na celém světě, jako je například dětská práce.

Poselství dne dětí

Poselstvím Mezinárodního dne dětí je myšlenka, ať všechny děti mají šťastné dětství, ať netrpí hladem a žízní a ať mají domov a dobré rodiče. Ať nejsou týrané a ať jich rodiče nenechávají plakat aniž by zjistili příčinu. Ať rodiče věnují svůj čas dětem nejen během tohoto jednoho dne v roce, ale po celý rok. A hlavně ať jim dají lásku ...

Poznámka:

MDD nebyl nikdy "komunistickým nápadem". Komunisté si ho přivlastnily.

Kde oslavují jinak
Argentina - Den dětí se slaví druhou srpnovou neděli jako Día del Nińo.
Austrálie - kromě Univerzálního dne dětí 20. listopadu mnozí oslavují soukromě

Den dětí 1. července.

Brazílie - Den dětí se zde slaví 12. října spolu se svátkem Nossa Senhora da Conceiçăo Aparecida (nebo Our Lady of Aparecida), tedy svátkem národní svaté patronky zosobněné madonou tmavé pleti.
Centrální Afrika - ve státech centrální Afriky jako Kongo, Konžská demokratická republika, Rovníková Guinea, Kamerun, Gabon, Čad, Středoafrická republika či Svatý Tomáš slaví Den dětí 25. prosince.

Guatemala, Salvador, Singapur - 1. října

Írán - 8. října

Izrael - 19. října

Malajsie - poslední říjnovou sobotu

Trinidad a Tobago - první říjnový pondělí
Hongkong - od roku 1931 se Den dětí (ale jen neoficiálně) slaví 4. dubna

Kolumbie - poslední dubnový víkend

Mexiko - jelikož 20. listopadu se slaví Den revoluce, Den dětí připadá na 30. dubna

Palestina - 5. dubna

Peru - druhou dubnovou neděli

Indie - děti zde oslavují 14. listopadu, tedy vždy na výročí narození prvního ministerského předsedy samostatné Indie Džaváharlára Nehru, známého velmi vřelým vztahem k dětem. Kromě toho je to i symbolických devět měsíců (tedy standardní trvání těhotenství) od svátku zamilovaných sv. Valentýna.

Indonésie - 23. července

Kuba - třetí červencovou neděli

Vanuatu - 24. července se nejprve konají pochody proti násilí na dětech a na podporu práva dětí na vlastní názor. Odpoledne jsou pro nejmenší různé zábavné aktivity a soutěže.

Venezuela - třetí červencovou neděli
Japonsko - oslavy 5. května vycházejí ze syntézy dvou mnohem starších slavnostních dní, jejichž tradice sahá až do 8. století. Třetího března se přálo vše nejlepší holčičkám v rámci festivalu panenek a 5. května se malým chlapcům i prostřednictvím rozvěšování panenek samurajů v rámci festivalu Duanwu přála šťastná budoucnost.

Korea - severokorejské děti oslavují 2. června (do roku 1945 to bylo 1. května) a jejich vrstevníci v Jižní Koreji 5. května.
Kostarika - středoamerický stát slaví 9. září
Maďarsko - od roku 1931 se slavil dokonce týden dětí, od 1950 už jen poslední májová neděle. Kromě toho se slaví i UDD (20. listopadu).

Nigérie - 27. května mají v rámci Dne dětí prázdniny na základních a středních školách.

Španělsko - druhou květnovou neděli

Švédsko - 13. května
Paraguay - na památku Bitvy u Acosta ni se Den dětí slaví 16. srpna. V roce 1869 tento den dvacetitisícová armáda brazilsko-argentinsko-uruguayské koalice rozdrtila paraguayské oddíly tvořeny i 3 500 dětmi od 6 do 15 let, přestože Paraguay už byl poražen a kapituloval.

Thajsko - druhou lednovou sobotu. Děti mají zdarma vstup do zoologických zahrad a otevřené jsou pro ně i mnohé vládní a armádní instituce.
USA - ve Spojených státech se slaví Den dětí v různých datech, existuje kolem 20 různých verzí.
Uruguay - oficiální datum 6. ledna kvůli svátku Tří králů slaví málokdo, Den dětí si tak neoficiálně připomínají jednu ze srpnových nedělí.

 -khzs-

Zpět