Legendárnímu klubu RYCHLÉ ŠÍPY je 80. Let !!!

08.05.2018 17:13

DÍKY PANE FOGLAR TO SEMÁ, VAŠE KNIHY, ČTENÁŘSKÉ KLUBY A RYCHLÉ ŠÍPY NÁM DALY VÍC, NEŽ ZBOR OBČANSKÝCH NAUK

Snad nejznámější klukovská pětice, Rychlé šípy, právě letos slaví 80. výročí (1938-2018), vydání prvního příběhu. Jejich autor - Jaroslav Folglar dokázal jimi něco neuvěřitelného. Něco, co se podařilo zopakovat jen málokomu.

Celý fenomén začal právě před 80 lety, v nelehkých dobách druhé republiky, 17. prosince 1938, kdy se v časopisu „Mladý hlasatel objevil první komiksový příběh o Rychlých šípech. Brzy na to pak vyšly další příběhy. Chlapci a děvčata si je tak oblíbili, že chtěli zažívat podobná dobrodružství, jako tito neohrožená hrdinové. Díky tomu začaly vznikat kluby Mladého hlasatele, jejichž počet se vyšplhal až ke 25 tisícům. Zrodil se fenomén, který dosud neměl obdoby. Nejen že mládež si oblíbila Rychlé Šípy a četla je. Ona si z nich dokonce vzala i příklad. Pan Foglar postupně napsal i tři knížky věnované Rychlým Šípům (Záhadu hlavovému, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta). A nejen to. Dohromady napsal na třicet knížek, pět příruček pro práci s mládeží, patnáct kreslených seriálů a mnoho dalšího. Kromě toho se celý život věnoval i práci z mládeží. A tak to nebyl jen spisovatel, byl to i pedagog. Ale nejen obyčejný pedagog. Podle mne to byl náš největší tzv. „pedagog volného času“ 20. století. Aby někdo dokázal dostat tisíce dětí ke knížkám a současně je tím nadchnout pro smysluplné trávení volného času po vzoru hrdinů jeho knížek, to se od jeho dob zatím nepovedlo ještě nikomu.

Zkrátka a dobře Jaroslav Foglar se stal fenoménem, jakého bychom potřebovali i dnes. A to možná ještě víc, než před 80 lety. Dnešní děti totiž dobrodružství téměř neznají. A ani se čtením to u nich tak úplně slavné není. Proto jsem přesvědčený, že nějaký nový Jaroslav Foglar by byl potřebí. Za těch 80 let svět sice trochu pokročil, ale i tak jsem přesvědčen, že i dnes se dají nalézt témata, která by děti oslovila podobně jako tenkrát příběhy Rychlých Šípů, a která by je vrátila zpět k touze po dobrodružství, a to nejen virtuálním. Ta témata existují a není jich málo. Jsem přesvědčen, kdyby Jaroslav Foglar tvořil dnes, určitě by tato témata využil. Všimnou si jich i dnešní možní Foglarovy pokračovatelé?  Podle mého názoru tu mezi námi Foglarův odkaz stále je a žije svým kouzlem, a kdo nevěří ať si vezme jednu z jeho knih (nebo si založí s kamarády venku, na ulici, ve škole svůj vlastní zájmový klub dětí a mládeže ZČ-KKH KHZS), či  se rovnou přihlásí do našeho Klubovního Hnutí z.s. (Zapsaný Spolek)  neziskový spolek pro rozvoj zájmových klubů dětí a mládeže v ČR, v němž se jím stane  velkou nedílnou součástí velké klubařsko - foglarovské rodiny, ve které zažije spolu s dalšími kamarády spoustu dobrodružství.

-khzs-

Zpět