Historie airsoftu

25.12.2017 11:25

Historie airsoftu

Kolébkou airsoftu jak jej dnes známe se stalo Japonsko druhé poloviny 70tých a počátku 80tých let minulého století. Za vznikem airsoftových zbraní stály původně výrobci hraček a modelů, kteří vycítili poptávku od sběratelů, nadšenců do zbraní a modelářů v důsledku omezeného přístupu tamních občanů ke skutečným ostrým zbraní. S rozvojem střeleckých vlastností a zejména pak se zavedením výroby elektricky poháněných zbraní se rozšířilo i jejich užití ke hře.

Z Japonska se obliba airsoftu šířila nejprve do dalších asijských zemí, zejména na Taiwan a do Hong Kongu. Do Evropy a USA přichází airsoft ve druhé polovině 80tých a v 90tých letech minulého století, především již jako herní nástroj pro simulaci boje. Za první evropskou baštu airsoftu je považována Itálie a v omezené míře s ohledem na kontakty v Hong kongu také Velká Británie. Airsoft se však postupně rozšířil prakticky do všech států Evropy a dnes je velmi populární například v Německu, Francii, celé střední Evropě, a také severských a jižních evropských zemích.

Do České republiky se airsoft dostal v první polovině 90tých let minulého století. K dovozcům tehdy patřila trojice firem MPM, Supra a Pospa. Žádná z těchto firem se však již airsoftu nevěnuje, či zcela zanikly a postupně je na trhu nahradila druhá a dnes již i třetí generace airsoftových firem. V současnosti nejstarší a největší nepřetržitě působící českou firmou v tomto oboru je společnost Jan Šulc – Bohemia Air Soft.

Jakkoliv je obliba airsoftu dnes celosvětovou záležitostí jeho výroba je stále koncentrovaná především do Asie. K tradičním airsoftovým mocnostem patřilo dříve Japonsko, ale význam tamních firem pomalu upadá. Po Japonsku se výroba rozšířila na Taiwan a do Hong Kongu. V posledních letech se silně rozšířila i v Číně, ale komunistická vláda posléze uvalila na jeho výrobu značné restrikce a řadu výrobců bez patřičných licencí postavila mimo zákon.

-khzs-

Zpět