Bezpečný telefon

28.05.2017 16:23

S používáním mobilních telefonů souvisí řada rizik. Mnohé „inteligentní“ telefony s operačními systémy Symbian, Windows Mobile, iPhone atd. jsou vlastně minipočítače, takže nebezpečí, že by se někdo mohl pokusit tě prostřednictvím telefonu zastrašovat nebo kontrolovat, je víc než reálné. Mohl by získat přehled o tvých aktivitách a nebo by mohl zjišťovat, kde se právě pohybuješ.

  • Pozor na anonymní telefonáty a SMS.

Pokud dostaneš zprávu od někoho, koho neznáš, v žádném případě nesděluj své osobní údaje (jméno, věk, adresa). Raději vůbec neodpovídej.

  • Pokud jsi terčem stovek nevyžádaných SMS, hlasových zpráv a telefonátů, braň se

Některé starší typy telefonů umožňují blokovat konkrétní čísla, v případě inteligentních telefonů s operačním systémem existují pro tento účel speciální aplikace (tzv. blacklisty). Můžeš také požádat svého operátora o změnu čísla, je-li situace skutečně vážná, ohlas celou věc Policii – ta může zahájit trestní stíhání kvůli pronásledování (stalkingu).

  • Nepodceňuj zabezpečení

Máš-li některý z „chytrých“ telefonů, ujisti se, že máš nainstalovaný bezpečnostní/ antivirový program, který kromě dat z internetu prověřuje i SMS a MMS a kontroluje komunikační porty jako Bluetooth, infračervený port, Wi-Fi a podobně.

  • Bluetooth jen tehdy, když je potřeba

Bluetooth port měj v případě, že ho právě nepoužíváš, vypnutý, případně alespoň zapni „skrytý“ režim. Snižuješ tím riziko, že ti někdo pošle například zprávu obsahující spyware. (Věnuj pozornost i nastavení dalších komunikačních portů.)

  • Pozor na spyware

Pokud máš pocit, že máš v telefonu spyware, použij k jeho odstranění některý z bezpečnostních programů. Nejjistější způsob, jak se rizika zbavit, je přeinstalovat celý systém.

  • Nenechej se sledovat

S rozvojem GPS a lokalizačních technologií je dnes sledování toho, kde právě jsi, snadnější než dřív. Pokud například telefon dostaneš a existuje riziko, že by tě dárce mohl chtít sledovat, projdi si důkladně nastavení telefonu. Jsi-li zákazníkem operátora T-Mobile, ujisti se navíc, že nemáš aktivovanou službu „Kde je“. Pokud ano, pokus se změnit tzv. kód LPIN – ten potřebuje znát druhá strana, aby jí T-Mobile informaci o tvé poloze poskytl.

-khzs-

Zpět