Bezpečná komunikace

09.08.2018 07:23

Bezpečná komunikace

„I sledování a výhrůžky ve virtuálním světě po síti jsou reálným nebezpečím a mohou tě velmi vážně ohrozit. Je třeba je brát vážně.“

Dbej proto na bezpečí při používání počítače, webu, mailu, sociálních sítí a mobilního telefonu. Pomocí těchto technologií může kdokoli včetně násilného partnera znát detaily z tvého života, lokalizovat tě, omezovat a kontrolovat tvou komunikaci s okolím a přáteli. Komunikační technologie mohou být nástrojem pronásledování a výhrůžek, mohou díky informacím napomáhat útočníkovi.

Pokud je násilný partner/ pronásledovatel technicky založený a intenzivně se zajímá například o počítače, existuje reálná možnost, že se bude snažit monitorovat tvůj telefon, e-mail nebo to, jaké stránky na internetu navštěvuješ.

Bezpečné technologie

Přijmi proto příslušná opatření:

  • Používej bezpečnější počítač

Má-li násilný partner/ pronásledovatel přístup k tvému počítači a ty se snažíš prostřednictvím internetu vyhledat pomoc, místo, kam odejít a tak podobně, je bezpečnější použít jiný počítač – v knihovně, internetové kavárně, na místním úřadě atd.

  • Založ si novou emailovou schránku

Pokud máš podezření, že by někdo mohl mít přístup k tvým e-mailům, zřiď si z bezpečnějšího počítače novou adresu. Poštu si vybírej z jiného počítače – pro případ, že by byl počítač, který běžně používáš, monitorován. Zvol dostatečně anonymní uživatelské jméno (například kocka352@gmail.com) a při zřizování mailového účtu zadej co nejméně informací o sobě.

  • Zkontroluj nastavení svého mobilu

Pokud ti dal telefon násilný partner/ pronásledovatel, zkontroluj si jeho nastavení. Poskytuje-li tvůj operátor službu určení polohy telefonu, můžeš ji v nastavení vypnout.

  • Pravidelně měň přístupová hesla a PIN kódy

Pokud myslíš, že by někdo mohl chtít zneužít tvůj mail, bankovní účet nebo například tvou identitu v sociální síti, často obměňuj přístupová i hesla i další identifikační prvky. Hesla si raději pamatuj a nezapisuj. Nikdy nepoužívej automatické přihlašování, automatické dokončování jmen a hesel ani možnost zapamatování hesla.

  • Pořiď si nový telefon

V případě, že by mohl mít násilný partner přístup k tvému výpisu hovorů a ty potřebuješ uskutečnit telefonáty, o kterých by neměl vědět (poradenská linka apod.), pořiď si další telefon.

  • Pořiď si novou SIM kartu

Pokud již partner nemá k tvému telefonu přístup a ty se chceš vyvarovat sledování polohy a nebo obtěžujícím telefonátům a SMS zprávám, vyměň si v telefonu SIM kartu. Zařiď, aby partner nezjistil tvé nové číslo.

  • Zjisti, jaké informace jsou o tobě na internetu dostupné

Do internetového vyhledávače (Google, Yahoo!!, Seznam apod.) zadej v uvozovkách své jméno („Jméno Příjmení“). Pokud to bude možné, pokus se na základě nalezených odkazů veškeré kontaktní a jinak citlivé informace odstranit (změnit nastavení soukromí a obsah osobních stránek na sociálních sítích apod.).

-khzs-

Zpět