Otevřeno: Po-Pá: 14:00-20:00 hodina

Florball v KHZS

FLORBALL V KHZS

Od založení Klubovní Hnutí z.s. (Zapsaný Spolek) neziskový spolek pro rozvoj zájmových klubů dětí a mládeže v ČR, hrajeme florbal, pořádáme soustředění, turnaje. Pokud jsi příznivcem florballu a hraješ ho, můžeš se stát naším (členem) hráčem i ty, nebo se přihlásit do některých našich sportovních florballových klubů.

Floballové turnaje se hrají ve florballových sportovních klubech, které sdružuje KHZS. 

-khzs-

Co je to florball

Florball je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na hřišti v jeden moment pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči při hře používají speciální florballové hole (tzv. florballky) a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem, zejména rukama a nohama. Florball začíná být čím dál populárnější. Snad pro svou nenáročnost a zároveň atraktivitu se florball v ČR brzy zabydlel.

-khzs-

Jak se hraje

Na hřišti 40×20 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na tři útočníky a dva obránce. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40 cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3×20 minut (tento limit platí u elitních soutěží, u mládeže a v nižších soutěží se časy liší), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut (v elitních soutěžích). Juniorky hrají třikrát 15 minut čistého času s přestávkou 5 minut.

Hráči v poli mohou míček odehrát pouze florballovou holí, zároveň však není přípustné hrát holí nad úrovní kolen. Míček lze odehrát nebo zpracovat i nohou, ale vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako v počátcích hry - hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo rukou je zakázaná, stejně jako výskok. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoliv částí těla nebo chytat do rukou, pokud se jakoukoliv částí těla nebo výstroje dotýká velkého brankoviště. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, tzv. "malou domů" a při výhozu nesmí přehodit půlící čáru.

-khzs-

Míče na florball

Tréninky florballu

Ať už stavíte svůj vlastní tým, nebo jste parta kamarádů a chcete začít hrát nějakou amatérskou soutěž, neměli byste zapomínat na tréninky. Možná vám to zní jako klišé, ale je v tom ohromný kus pravdy. Hrát pouze zápasy a očekávat, že "se" to samo nějak usadí, je chyba, kterou opakuje mnoho týmů a samozřejmě se to neblaze projevuje na jejich výkonech.

Sehrát se, natrénovat standardní situace a sladit jednotlivé sestavy, to nevznikne jen tak samo sebou. Aby vaše tréninky měly smysl, je třeba tým vybavit praktickými pomůckami.

Týmové tréninkové pomůcky

Své florballové dovednosti získáte prací na hřišti, avšak pravidla je třeba nastudovat ve florballové literatuře. V ní se dozvíte mnoho tipů a triků jak na tréninky, tak i na zápasy a osobní přípravu. Pro tréninky jsou velice potřebné rozlišováky. Jejich výrazné barvy vám pomáhají k lepšímu perifernímu vnímání situací a pozic hráčů. Chytrou pomůckou je autobrankář - stěna k upevnění do branky s několika otvory pro trénování přesné střelby.

S těmito pomůckami si osvojíte všechny důležité dovednosti, které zúročíte při ostrém zápasu.

Týmové vybavení na zápasy

Závodní režim každého týmu, to už není taková pohodička jako na tréninku, kde o nic nejde.

Při zápase jste už všichni jeden tým oblékající stejné týmové dresy. Na zápas je vše nutné dokonale promyslet, připravit a neponechat nic náhodě. Nejen při soutěži budete potřebovat láhve na pití, ručníky a každý hráč by měl mít minimálně jednu náhradní florballku.

Také s sebou přibalte rozlišovací dresy. Pokud budete mít shodné týmové barvy jako soupeř, rozhodčí vám při takové situaci může nařídit, abyste je použili.

-khzs-

Pro koho je FLOBALL určen

Florbal je vhodný pro děti i dospělé, pro muže i pro ženy. Vybavení je cenově dostupné a není jej potřeba mnoho.

Při tomto sportu procvičíte celý tělesný aparát, brzy získáte kondici a také prověříte své rychlé reakce.

K tomu, abyste si zahráli florball, vám stačí jen florballová hůl, sálová obuv, florballové míčky a pohodlné sportovní oblečení.

Je vhodné nové vybavení nakupovat s rozmyslem a nepořizovat jen to nejlevnější. I když se to možná nezdá, florball umí být tvrdý sport plný soubojů a florballka musí něco vydržet. Vhod vám přijdou také potítka nebo čelenky.

Nezapomeňte na pitný režim, i sportovní láhev patří k základní výbavě hráče.

Co je při nákupu nové výbavy důležité

Určitě nešetřete na florballce. Florballky se vyrábějí z karbonu, kompozitu nebo sklolaminátu, jsou lehké a odolné. Ceny holí přitom nejsou závratné, sklolaminátovou pořídíte už za pár set korun.

Florballová hůl

Ať už své první florballové vybavení budete vybírat v kamenném obchodě, nebo na e-shopu, zaměřte se na nejlepší poměr ceny a výkonu. Nemá smysl do začátku kupovat hůl závodních parametrů s vysokou tvrdostí 26 mm a méně, ta je náročná na ovládání.

Brankářská florballová přilba

Chybu neuděláte koupí středně tvrdých modelů. Vybírejte ze zavedených značek Unihoc, Salming, Fatpipe nebo Tempish. U nich se můžete spolehnout na kvalitu i na cenovou dostupnost. Rozhodně nakupujte tam, kde florballu opravdu rozumějí a kde vám jsou schopni fundovaně poradit.

Vhodná obuv pro florball

Také se vám vyplatí koupit si dobrou florballovou obuv s podrážkou, která nezanechává šmouhy na palubovce. Kvalitní sálovka nepodkluzuje a umožní vám rychlé změny směru pohybu.

Délka florballové hole

Florballky se dělí na krátké, středně dlouhé a dlouhé. Délku hole vybírejte podle výšky své postavy.

Zkušenosti z praxe říkají, že hokejka i s nasazenou čepelí by vám měla dosahovat k pupíku.

Výstroj

Dělí se na výstroj brankáře a výstroj hráče v poli.

Výstroj hráče:

Florballová hůl: délka 70-105 cm (podle výšky hráče), tvrdost 21,5-42 mm (21,5 mm nejtvrdší, 42 mm nejměkčí),

Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal

Míčky: registrovány také v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a i "vanilkový"

Doplňky: nátepníky, čelenky, potítka atd.

Dres: všichni hráči v poli mimo brankáře, musí mít stejnou soupravu

Výstroj brankáře:Brankářská maska

Brankářská vesta

Brankářské chrániče (lokty, kolena, holeně, suspenzor)

Brankářské kalhoty

Brankářský dres

Brankářské rukavice

-khzs-

Krátké jsou určené nejčastěji pro juniory a ženy. Rozpětí délek holí je 60 až 87 cm. Jsou určeny pro hráče s tělesnou výškou od 100 do 160 cm.

Středně dlouhá vám bude vyhovovat, pokud je vaše tělesná výška mezi 160 až 190 centimetry. Délka středně dlouhých florballek je v rozmezí od 87 do 96 cm.

Dlouhé florballky užijí jen lidé vysocí více než 190 cm. Délka holí pro takto rostlé hráče je 97 cm a více.


Tvrdost florballky neboli shaftu

Čím je florballka tvrdší, tím je náročnější na ovládání, neboť méně pruží. Její tvrdost určuje koeficient průhybu celé rukojeti při zatížení 30 kilogramy. Průhyb (flex) se uvádí v milimetrech a jeho hodnotu najdete na každé holi. Pro začínající hráče jsou vhodné měkké až středně tvrdé florballové hole.

Měkká s tvrdostí 31-40 mm je určená pro technicky založené hráče upřednostňující přihrávky a střely tahem. Je také ideální pro seznámení se s florballem, pro juniory i ženy.

Krátké jsou určené nejčastěji pro juniory a ženy. Rozpětí délek holí je 60 až 87 cm. Jsou určeny pro hráče s tělesnou výškou od 100 do 160 cm.

Středně dlouhá vám bude vyhovovat, pokud je vaše tělesná výška mezi 160 až 190 centimetry. Délka středně dlouhých florballek je v rozmezí od 87 do 96 cm.

Dlouhé florballky užijí jen lidé vysocí více než 190 cm. Délka holí pro takto rostlé hráče je 97 cm a více.


Tvrdost florballky neboli shaftu

Čím je florballka tvrdší, tím je náročnější na ovládání, neboť méně pruží. Její tvrdost určuje koeficient průhybu celé rukojeti při zatížení 30 kilogramy. Průhyb (flex) se uvádí v milimetrech a jeho hodnotu najdete na každé holi. Pro začínající hráče jsou vhodné měkké až středně tvrdé florballové hole.

Středně tvrdá patří mezi nejvíce používané a je ideální pro útočníky. Kombinuje v sobě dostatek pružnosti pro snadné ovládání i razantnost pro tvrdé střely. Tvrdost těchto holí je mezi 27-30 mm.

Tvrdá je určena pro velmi zkušené závodní hráče, respektive obránce. S ní budete schopni tvrdých střel příklepem (tzv. golfákem), avšak hůře se vám s ní bude ovládat míček. Tvrdost těchto holí je 23-26 mm.


Tvrdost a zahnutí čepele

Tvrdosti čepelí se v současné době už tolik neřeší. Dřív se rovněž dělily na měkké, středně tvrdé a tvrdé. Současný trend však upřednostňuje ty středně tvrdé pro všechny úrovně hráčů. Zahnutí čepele volte shodně jako u florballky. Pokud máte při držení hole levou ruku dole, zvolte levé zahnutí čepele. Pokud pravou, pak pravé zahnutí. Čepel lze pomocí fénu ještě dotvarovat.

Materiály hole (shaftu)

Florballky se vyrábějí ze sklolaminátu, kompozitu a karbonu. Sklolaminátové hole patří k těm nejzákladnějším a nejlevnějším modelům a jsou vhodné pro seznámení se s florballem. Tento materiál je lehký a pevný, ale křehký. Další používaný materiál florballek je kompozit. Ten je vhodný pro juniory nebo příležitostné hráče a vydrží o něco víc. Je lehký a pružný, pro tvrdě hrající florballisty je však málo odolný. Nejpoužívanějším materiálem je karbon. Ten vyniká odolností a nízkou hmotností, ale také pružností, pomalu stárne a dobře tlumí zpětné nárazy.

Příklady holí

Měkká florballka

- pro technicky založené hráče a mladší věkové kategorie či ženy.

Středně tvrdá florballka

- pro technickou hru, která umožňuje i tvrdou střelu příklepem, určená pro pokročilejší hráče.

Velmi tvrdá závodní florballka

- je určena pro hráče upřednostňující tvrdou střelu příklepem a vyžaduje vysokou pokročilost v technice ovládání míčku.

Příklad pro začínajícího hráče atletické postavy, vysokého 176 cm: Středně tvrdá až měkká florballová hůl (29-32 mm) osazená středně tvrdou čepelí. Délka hole 96 cm, materiál karbon.

-khzs-